Severní Korea odpálila další balistickou střelu. Žádné škody, hlásí Tokio

Korejská lidově demokratická republika odpálila další balistickou střelu. Uvedli to zástupci jihokorejské armády. Místo odpalu bylo lokalizováno severně od hlavního města KLDR Pchjongjangu. Raketa středního doeltu uletěla asi 500 kilometrů a dopadla do moře. V Radě bezpečnosti OSN se kvůli této události chystají konzultace.

Muž sleduje v jihokorejské televizi zpravodajství o odpálení severokorejské rakety
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ahn Young-joon

Nový jihokorejský prezident Mu Če-in svolal kvůli severokorejské zkoušce mimořádné jednání Rady pro národní bezpečnost. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga uvedl, že raketa dopadla mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska a že nejsou informace o tom, že by poškodila nějaké lodě nebo letadla.

Japonský premiér Šinzó Abe chce, aby se severokorejské raketové testy dostaly na program jednání summitu zemí G7, který se tento měsíc uskuteční v Itálii. „Pokračující zkoušky jsou zklamáním, znepokojují nás,“ řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Severní Korea provedla test balistické rakety naposledy minulou neděli. Označila ho za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. Raketa tehdy uletěla asi 700 kilometrů. Mezinárodní společenství událost razantně odsoudilo.

KLDR má zkoušky balistických raket zakázány Radou bezpečnosti OSN. Ta v úterý Pchjongjangu pohrozila, že v případě, že bude odpalování raket pokračovat, uvalí na ni přísnější sankce. 

Podle agentury AP američtí, japonští a jihokorejští diplomaté ve Spojených národech navrhli, aby nové raketové zkoušce Severní Koreje byly věnovány další konzultace v Radě bezpečnosti. Jednání za zavřenými dveřmi by se podle nich mělo uskutečnit v úterý, ale schůzka zatím nebyla oficiálně oznámena.


Severní Korea ale výzvy ignoruje a tvrdí, že jde o její právo na sebeobranu. KLDR má za sebou už pět jaderných testů a má k dispozici rakety schopné donést hlavice do cíle. Tamní média v neděli opět pohrozila, že vyvíjí zbraně schopné zasáhnout území Spojených států.

USA hrozí vojenským řešením

USA proto tento měsíc zpřísnily restrikce vůči Pchjongjangu. Američtí vládní činitelé v čele s prezidentem Donaldem Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, v nezbytném případě včetně těch vojenských.

Pentagon nedávno vyslal do oblasti dva americké nadzvukové bombardéry B-1B v rámci cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Ke korejským břehům zamířily také dvě letadlové lodě - USS Carl Vinson a USS Ronald Reagan jako ukázka síly amerického námořnictva.

Do provozu byl uveden i systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno USA umístily v Jižní Koreji. Štít se přitom nezamlouvá Rusku ani Pekingu. Oba státy volají po diplomatickém řešení situace.

Trpělivost ale dochází i Číně jako jedinému mezinárodnímu partnerovi Pchjongjangu. Kvůli posledním raketovým testům v únoru zakázala až do konce roku dovážet uhlí z KLDR, čímž Severní Koreu připravila o hlavní zdroj příjmů.

Sám Trump považuje KLDR za skutečnou hrozbu, zároveň ale uznal, že její vůdce Kim Čong-un musí být „opravdový lišák“, když si dokázal udržet moc tak mladý. „Za příhodných okolností“ se nebrání ani setkání se severokorejským lídrem.

Zdroj: Mezinárodní institut pro strategická studia