Americký prezident Donald Trump ocenil vůdce KLDR Kim Čong-una za to, že ještě před třicetinami převzal vládu a dokázal si udržet moc. „Je to opravdový lišák,“ konstatoval v rozhovoru pro CBS s tím, že ale neumí posoudit, zda je severokorejský vůdce duševně zdráv. Bloombergu pak sdělil, že za „správných okolností“ by se s diktátorem i sešel.
Trump by se prý sešel s Kim Čong-unem: Je to opravdový lišák, řekl o vůdci totalitního státu
„Kdyby to bylo vhodné se s ním setkat, byla by čest to udělat,“ řekl Trump v pondělním rozhovoru pro Bloomberg. „Za správných okolností, ale udělal bych to,“ řekl. „Většina politiků by to nikdy neřekla, ale za správných okolností se s ním setkám. To je žhavá novinka,“ dodal prezident.
KLDR je izolovaná země. Kim Čong-un se od nástupu do úřadu po smrti otce v roce 2011 nesetkal s žádným zahraničním státníkem.
Spojené státy nejsou se Severní Koreou v diplomatickém kontaktu a šéf americké diplomacie Rex Tillerson před pár dny v OSN zdůraznil, že jednání by mohla začít jen v případě, že Kimův režim začne s důvěryhodnými kroky vedoucími k tomu, že se vzdá jaderných zbraní.
Bílý dům nedávno vyslal ke korejským břehům útočnou skupinu v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Pchjongjang hrozí, že ji potopí. V japonských vodách doprovází americkou zásobovací loď mířící k flotile největší japonský vrtulníkový torpédoborec Izumo.
Jde o první podobnou akci od chvíle, kdy Japonsko odsouhlasilo kontroverzní zákon rozšiřující pravomoci armády. Legislativa povoluje pomoc spojencům v nouzi v rámci kolektivní sebeobrany.
Protiraketový systém už je v provozu
KLDR nepřestává testovat raketové síly a napětí v oblasti roste. USA už oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji kvůli agresivitě jejího severního souseda.
Se znepokojením sledují zprávy z Korejského poloostrova v Číně. Stejně jako Rusko by napětí rádi zklidnili mírovou cestou. „Pokud by mělo dojít k válce, my ji nepodpoříme. Chceme mír,“ prohlásil jeden z obyvatel Číny Liu Xianwu.
Čínský prezident Si Ťin-pching podle Trumpa vyvíjí na Severní Koreu tlak. Americký prezident to řekl v rozhovoru pro televizi CBS. „Pokud by Severní Korea opravdu uskutečnila jaderný test, nebudu rád. A věřím, že ani čínský prezident, což je velice respektovaný muž, by nebyl rád,“ uvedl šéf Bílého domu.
Americký prezident zatím neví, jestli dojde k vojenskému zásahu
Na otázku, zda by Spojené státy sáhly v případě severokorejského jaderného testu k vojenským prostředkům, ale neodpověděl. „Nevím. Chci tím říci, že uvidíme,“ sdělil pouze.
V rozhovoru pro CBS hodnotil i severokorejského vůdce. „Lidé se ptají: Je duševně zdravý? Nemám tušení,“ prohlásil Trump na adresu Kim Čong-una.
Z Trumpových úst ale zazněla i slova chvály. Kim Čong-una ocenil za to, že ještě před třicátými narozeninami převzal vládu a moc si dokázal udržet.
„Ale řeknu vám jednu věc - která se nebude spoustě lidí líbit - bylo mu (Kimovi) jen 26 či 27 roků, když po otcově smrti převzal vládu. Musel se přitom potýkat s velmi tvrdými soupeři, zvlášť generály, ale i dalšími. A přes svůj mladý věk si dokázal udržet moc,“ řekl Trump.
„Přitom spousta lidí se ho nepochybně snažila moci zbavit, ať už to byl jeho strýc, nebo někteří jiní. On se s tím ale dokázal vypořádat. Takže je to opravdový lišák,“ ocenil Trump Kima.
Trump hledá kontroverzní spojence v Asii
Přesto proti němu hledá ve východní Asii spojence. S premiéry Thajska a Singapuru a dříve i filipínským prezidentem po telefonu mluvil nejen o diplomatickém, ale i ekonomickém tlaku na Pchjongjang.
Za vlády Trumpova předchůdce mělo Thajsko se Spojenými státy napjaté vztahy. Stejné napětí panovalo v době prezidentství Baracka Obamy také ve vztazích USA s Filipínami, jejichž prezidenta Rodriga Duterteho pozval Trump do Washingtonu v sobotu.
Duterte zahájil po loňském nástupu do funkce protidrogové tažení, při němž bylo od léta zabito na 9000 lidí. Kritice mezinárodních organizací kvůli omezování lidských práv čelí i vláda Singapuru.