Máme plán na likvidaci Kim Čong-una, připustil oficiálně Soul

Jižní Korea má stále v pohotovosti elitní jednotky vojáků, které jsou v případě hrozby z KLDR připraveny zlikvidovat severokorejského vůdce Kim Čong-una. Během veřejné debaty v parlamentu to potvrdil jihokorejský ministr obrany Han Min-ku.

Všeobecně se předpokládalo, že Jižní Korea má plán tohoto typu v záloze, ministrova upřímnost přesto mnohé překvapila. „Jižní Korea má k dispozici plán pro využití velice přesných střel k zlikvidování zařízení nepřítele stejně jako jednotky elitních vojáků, které by byly schopné okamžitě zlikvidovat vůdce,“ dodal Han Min-ku.

Podle něj je tento plán připraven pro případ „nejhoršího možného scénáře“ - situace, kdy by Jižní Koreji hrozil od Kimova režimu jaderný útok.

Jak poznamenal server CNN, Jižní Korea po 9. září, kdy KLDR provedla svůj dosud nejsilnější jaderný test, zostřila vůči svému sousedovi rétoriku. Tento týden navíc komunistický režim úspěšně otestoval novou verzi raketového motoru schopného nést mezikontinentální balistickou střelu. Soul se obává, že KLDR už připravuje další jaderný test.

  • KLDR provedla během 18 let vlády Kim Čong-ila 18 raketových testů. Během pouhých čtyř let, kdy je u moci jeho syn Kim Čong-un, došlo k 25 testům.

Spojené státy v demonstraci podpory Soulu vyslaly tento týden ke společné korejské hranici dva strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně. „Aliance je každým dnem silnější a my jsme stále připraveni bránit a zachovat bezpečnost na Korejském poloostrově a v celém regionu,“ řekl jeden z velitelů amerického letectva v Jižní Koreji generálporučík Thomas Bergeson.