KLDR údajně úspěšně otestovala nový raketový motor

Nahrávám video

Severní Korea provedla úspěšnou pozemní zkoušku nového výkonného typu raketového motoru. Uvedla to dnes severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. Oznámení přišlo nedlouho poté, co si KLDR vysloužila vlnu kritiky za svůj pátý jaderný test.

Testu nového raketového motoru, který by měl podle KCNA umožnit Severní Koreji vyslat na oběžnou dráhu Země satelit, se účastnil osobně i vůdce KLDR Kim Čong-un.

Vědce a inženýry údajně vyzval, aby zahájili co nejdříve „přípravy na vypuštění satelitu“, což podle agentury Reuters znamená, že by se Pchjongjang mohl brzy pokusit o vypuštění další rakety dlouhého doletu. Země chystá oslavy dne založení strany pracujících a součástí oslav bývají právě jaderné nebo raketové testy připomínající potenciál země.

Severní Korea naposledy raketu dlouhého doletu se satelitem vypustila údajně na počátku letošního února.

Severní Korea provedla další jaderný test
Zdroj: Reuters

Pozemní test raketového motoru se odehrál v době, kdy KLDR čelí kritice kvůli páté jaderné zkoušce, kterou provedla na počátku září. Podle expertů byla doposud nejsilnější. Množství energie uvolněné při výbuchu odpovídalo přibližně deseti kilotunám. Test odsoudila Jižní Korea, USA, Japonsko, ale i Rusko a nejbližší spojenec KLDR Čína.

„Mnohokrát jsme řekli, že jsme připraveni sednout si se Severní Koreou a diskutovat neagresivním způsobem o míru na korejském poloostrově. Výměnou za ekonomický rozvoj by měl být rozumný přístup k jadernému arzenálu, musíme tedy začít rozhovory o odzbrojení,“ uvedl americký ministr zahraničí John Kerry.

Americký prezident Barack Obama a čínský premiér Li Kche-čchiang se na pondělním jednání v New Yorku dohodli, že kvůli novému severokorejskému jadernému testu posílí spolupráci v Radě bezpečnosti OSN. Obama se na počátku září vyslovil pro nové sankce vůči Pchjongjangu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Italská stíhačka sestřelila dron nad Lotyšskem

Stíhačky mise NATO sestřelily v pátek nad ránem dron, který pronikl do lotyšského vzdušného prostoru, oznámily tamní ozbrojené síly. Aliance později zásah potvrdila. Riga kvůli incidentu vyhlásila vzdušný poplach pro několik oblastí na východě země. Finsko ve stejnou dobu omezilo leteckou a námořní dopravu ve východní části Finského zálivu. Neznámý dron se pak v pátek zřítil v zalesněné oblasti Rumunska poblíž hranic s Ukrajinou.
04:58Aktualizovánopřed 27 mminutami

USA poslaly spojencům v NATO dotazník. Ptá se na loajalitu k Trumpovi

Spojené státy chtějí vědět, zda jsou členské státy NATO loajální politice prezidenta Donalda Trumpa před tím, než učiní rozhodnutí o snížení počtu amerických vojáků v Evropě. Washington spojencům nedávno zaslal dotazník o podpoře šéfa Bílého domu. Ptá se jich, zda veřejně podporují americkou zahraniční politiku, ale i na to, jak omezily využívání svých vojenských základen armádou USA. V pátek to napsala agentura Bloomberg, která má dokument k dispozici.
před 51 mminutami

Itálie nalezla ukradené obrazy slavných umělců za miliony eur

Italská policie nalezla tři díla francouzských umělců z 19. století v odhadované hodnotě devíti milionů eur (225 milionů korun), která byla odcizena ze soukromého muzea u Parmy. Právě v tomto městě v bytě jednoho z podezřelých policisté obrazy francouzských malířů nalezli. Vloupání do muzea a sídla nadace Magnani Rocca se odehrálo letos v noci na 23. března. Vyšetřováno je v této souvislosti devět Moldavanů a Moldavanek.
14:18Aktualizovánopřed 56 mminutami

Většina požárů u chorvatského letoviska Omiš je pod kontrolou

Většina požárů v okolí chorvatského letoviska Omiš je již pod kontrolou, uvedl v pátek v podvečer šéf chorvatských hasičů Slavko Tucaković. Kvůli rozsáhlému požáru, který v oblasti vypukl ve čtvrtek večer, bylo evakuováno přes dva tisíce lidí. A to včetně asi 300 českých turistů – večer jich ale zůstávalo v evakuačních centrech už jen pět. Plameny si vyžádaly nejméně jednu oběť a desítky zraněných, informují místní média. Požár je jedním z nejhorších v dějinách Chorvatska.
11:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Plameny se šířily extrémně rychle, popisuje český turista v Chorvatsku

Oheň v Chorvatsku vznikl podle českého turisty Jiřího Mikešíka ve čtvrtek před půl devátou. Od silnice začal stoupat dým, který se změnil ve velmi rychle se šířící plameny, popsal muž ve vysílání ČT24. Část českých turistů pak v noci prchala před ohněm jen se základními věcmi. Zkušenosti s organizací evakuace měli různé.
13:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mangione se u soudu přiznal, že zastřelil šéfa americké zdravotní pojišťovny

Luigi Mangione – podezřelý z vraždy šéfa americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona – v pátek u soudu v New Yorku přiznal, že tohoto muže pronásledoval s cílem ho zabít. Doznáním viny se Mangione vyhne federálnímu procesu, nadále mu však hrozí doživotní trest vězení. Jeho právnička zároveň oznámila, že požádala o zamítnutí obvinění svého klienta z vraždy ve státním procesu, píší agentury. Mangione dříve všechna obvinění ve státním i federálním případu odmítl.
18:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pentagon odmítá zprávy o špatných podmínkách na lodi USS Abraham Lincoln

Jako naprosto zkreslené odmítl americký ministr obrany Pete Hegseth zprávy o podmínkách osazenstva letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Rodiny části posádky přesto apelují na velení námořnictva i politiky, aby situaci urychleně řešili. Vystrašily je zprávy o sebevražedných pokusech mezi námořníky.
před 1 hhodinou

VideoRozsáhlé požáry se mohou opakovat každoročně, obává se Legner z hasičského sboru

Minimálně poslední čtyři roky nám ukazují, že požáry takového výkonu a rozlohy se stávají běžnou součástí našeho života, uvedl k rozsáhlému požáru u chorvatského Omiše Martin Legner z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Obává se, že se nás to v Evropě bude týkat každoročně a budeme se muset naučit s tím žít a bojovat proti tomu. V Interview ČT24 řekl moderátorovi Jiřímu Václavkovi, že k příčinám těchto požárů řadí hlavně klimatické podmínky, skladbu lesa a také větry, „které neskutečným způsobem urychlují frontu požáru a ovlivňuji i jeho výkon“. Na vině bývá i to, že lidé často podceňují základní pravidla typu nerozdělávat oheň poblíž lesa či nevyjíždět například čtyřkolkami na pole, protože výfuky jsou schopny zapálit sušinu. V pořadu mluvil též o tréninku pilotů ve shozu vody, roli vrtulníků či o spolupráci v Evropě. Zmínil také, jak požár v Českém Švýcarsku v roce 2022 posunul „hasičské myšlení“.
před 2 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.