KLDR: Test rakety ověřil schopnost nést velkou jadernou hlavici

Severní Korea označila nedělní odpálení své balistické rakety za test nového modelu střely středního až dlouhého doletu. Zkušební vypuštění střely pod osobním dohledem vůdce KLDR Kim Čong-una bylo úspěšné a jeho cílem bylo ověřit schopnost rakety nést „velkou a těžkou jadernou hlavici“, sdělila oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Lee Jin-man

Agentura dodala, že střela byla odpálena pod co největším úhlem, aby nijak neovlivnila bezpečnost sousedních zemí. Raketa nazvaná Hwasong-12 urazila 787 kilometrů a vylétla do výšky až 2111,5 kilometru.

Experti z jiných zemí údaje KLDR nepotvrdili, také podle nich se ale jednalo o výrazný technologický pokrok. Několik jihokorejských, japonských a amerických odborníků prohlásilo, že byla testována raketa s pravděpodobně nejdelším dosahem v severokorejském arzenálu.

Zkouška se podle jihokorejské agentury Jonhap uskutečnila v neděli ráno místního času (sobota 22:30 SELČ), střela byla odpálena z odpalovacího střediska u města Kusong na severozápadě země a dopadla do Japonského moře. Šlo o první raketový test od doby, co se úřadu ve středu ujal nový prezident Jižní Koreje, a druhou zkoušku od 29. dubna, kdy KLDR neúspěšně testovala balistickou raketu.

Podle Japonska letěla raketa půl hodiny a dosáhla neobvykle velké výšky, než dopadla do Japonského moře. Americké tichomořské velení nicméně uvedlo, že zkouška „neodpovídá mezikontinentální balistické střele“. Mezikontinentální raketu, která mívá dolet kolem 6000 kilometrů, Pchjongjang ještě nikdy netestoval. Tuto technologii ale podle Západu vyvíjí tajně pod záminkou vypouštění raket se satelity na oběžnou dráhu kolem Země.

Analytici se domnívají, že střela testovaná v neděli by dolétla více než 4000 kilometrů daleko, pokud by byla odpálena po běžné trajektorii, a nikoli do výšky, napsal server BBC News.

USA a Japonsko chtějí svolat Radu bezpečnosti

Mezinárodní společenství další severokorejský raketový test vesměs odsoudilo. Nový jihokorejský prezident Mun Če-in test označil za „nebezpečnou provokaci“, Bílý dům vyzval k zesílení sankcí vůči KLDR, proti zkoušce ostře protestovalo i Tokio.

Spojené státy a Japonsko dokonce žádají svolání mimořádné schůzky Rady bezpečnosti OSN. Zasedání by se mělo uskutečnit v úterý, uvedla Uruguay, která v tomto měsíci Radě bezpečnosti předsedá.

Čína nabádá ke zdrženlivosti, poukázala ale na to, že test je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil nad novým severokorejským raketovým testem znepokojení.

Testy raket zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN. USA kvůli zbrojním testům Severní Koreje zpřísnily tento měsíc vůči KLDR své sankce. Američtí vládní činitelé v čele s prezidentem Donaldem Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, v nezbytném případě včetně vojenských.