Šéf tajných služeb USA: Ruské zásahy do voleb v roce 2016 byly agresivnější než za studené války

Rusko je kvůli jeho „vysoce sofistikovanému programu pro kybernetické útoky“ velkou hrozbou pro americké zájmy, varují zástupci tajných služeb USA ve společném prohlášení. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange přímo ohrozil životy amerických občanů, prohlásil šéf tajných služeb James Clapper. Zpravodajské služby prý získaly po listopadových volbách nezvratný důkaz o tom, že Rusko poskytlo elektronické dokumenty Demokratické strany portálu WikiLeaks. Ten je poté zveřejnil.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT: Tajné služby zatím nepřinesly konkrétní důkazy

Povolení k zásahu prý mohlo dát jen Rusko

Clapper je odhodlán kvůli kybernetickým útokům svědčit v Kongresu ještě nejméně čtyřikrát. Rozhodnutí současného prezidenta vyhostit desítky ruských diplomatů v odvetě za tyto ruské zásahy bylo podle něj uděláno na základě „konsenzuálního pohledu napříč (zpravodajskými) úřady“.

K hackerským akcím prý existovalo mnoho motivů. „Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickém prostoru, který představuje závažnou hrozbu pro americkou vládu, vojenskou, diplomatickou a obchodní infrastrukturu. Domníváme se, že jedině nejvyšší ruští představitelé mohli povolit krádeže a zveřejnění údajů spjatých s americkými volbami,“ sdělili ředitel Clapper, ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) Michael Rogers a náměstek ministra obrany pro tajné služby Marcel Lettre.

„Rusové mají dlouhou historii vměšování do voleb. Jejich a jiných lidí. To sahá až do 60. let, do dob rozkvětu studené války. Nemyslím si ale, že bychom se někdy setkali s agresivnější a přímější kampaní zásahů do našeho volebního procesu, než jsme viděli v tomto případě.“

James Clapper, šéf amerických zpravodajských služeb

Video Zprávy ve 23
video

Ruské počítačové programy ohrožují USA, tvrdí tajné služby

Americké tajné služby jsou o tom, že Rusko stojí za hackerským útokem, který uškodil demokratické kandidátce Hillary Clintonové před volbami, přesvědčeny již delší dobu. Zatím ale nemohly prokázat, jak Rusové postupovali dál. 

Wikileaks se mělo dostat k materiálům přes „třetí stranu“

Nyní však jejich představitelé hovoří o nových důkazech, které přímo propojují Moskvou organizované kybernetické zločince se skupinou, jež i v minulosti stála za zveřejněním řady tajných informací amerických úřadů.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange popřel, že by získané informace pocházely od ruské vlády. Nepopřel však, že se k nim dostala jeho organizace přes zprostředkovatele. „Naším zdrojem není ruská vláda. Není to úřad žádného státu,“ řekl v úterý v rozhovoru s televizí Fox News Assange, jenž se kvůli obavám z možného vydání do USA dlouhodobě ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Nastupující americký prezident Donald Trump zprávy tajných služeb o údajných ruských hackerských útocích opět zpochybnil a postavil se za Assange. „Nečestná média ráda tvrdí, že mám dohodu s Assangem – špatně. Lžou, aby to vypadalo, že jsem proti zpravodajcům, i když jsem ve skutečnosti jejich velkým fanouškem!“ konstatoval Trump na Twitteru.

Trumpův mluvčí: Restrukturalizaci zpravodajských agentur nechystáme

Trump opakovaně polemizuje s představiteli CIA a dalších amerických bezpečnostních složek, podle nichž se hackeři organizovaní ruskými rozvědkami pokoušeli ovlivnit volby v jeho prospěch. Několikrát prohlásil, že pachatele nelze přesně vystopovat a že za útoky na počítače Demokratické strany mohl stát kdokoli. 

Trumpův mluvčí Sean Spicer ve čtvrtek popřel mediální zprávy o tom, že nově zvolený prezident má v plánu restrukturalizovat národní zpravodajské agentury. Tyto zvěsti označil za „stoprocentně nepravdivé“. „Všechny přechodové aktivity jsou pro účely shromažďování informací a všechny diskuse jsou orientační,“ konstatoval.

Šéf tajných služeb Clapper v této souvislosti uvedl, že obdržel „řadu znepokojivých reakcí“ ze strany zahraničních vlád kvůli hanění zpravodajské komunity. V pátek čeká Trumpa setkání se zástupci zpravodajců, kteří s ním kauzu proberou.

McCain: Ruské hackerské útoky jsou válečným činem

Americký republikánský senátor John McCain, který je znám svou krajní nedůvěrou vůči Rusku, znovu označil údajné ruské hackerské útoky před prezidentskými volbami v USA jako válečný čin.

John McCain
Zdroj: ČTK/AP
Autor: J. Scott Applewhite

„Je to válečný akt,“ řekl McCain, jenž podle agentury AFP často nazývá ruského prezidenta Vladimira Putina násilníkem a vrahem. McCain, který je od roku 2014 na seznamu osob pod ruskými sankcemi v reakci na stejný seznam sestavený Američany po ruské anexi ukrajinského Krymu, obvinil Moskvu ze snahy podkopat americkou demokracii.

„Když se někdo pokouší zničit základy demokracie, pak ničí zemi,“ upozornil 80letý senátor. „Neříkám, že se jedná o jaderný útok. Já jen říkám, že když někdo útočí na základní struktury země, tak se jedná o válečný akt,“ dodal. 

McCain hovořil o hackerských útocích jako o válečném činu naposledy koncem loňského roku. Řekl přitom, že Rusko musí být připraveno zaplatit cenu za kybernetické útoky na USA. Upozornil také, že na Rusko je možné uvalit mnoho sankcí, včetně restrikcí týkajících se finančních institucí.