Putin: Uvažujeme o zapojení do leteckých úderů proti IS

Rusko nevylučuje spolupráci se západními zeměmi při leteckých útocích proti organizaci Islámský stát v Sýrii. „Uvažujeme o tom,“ řekl v New Yorku ruský prezident Vladimir Putin po osobním setkání se svým americkým protějškem Barackem Obamou. Účast Moskvy na pozemní operaci proti radikálům v Sýrii je ale podle něj vyloučena. Kromě situace v Sýrii spolu státníci řešili také krizi na Ukrajině; Obama se při této příležitosti kriticky vyjádřil k dodržování dohod z Minsku. O rusko-amerckých vztazích bude v Hyde Parku ČT24 hovořit bývalý diplomat Petr Kolář.

Vladimir Putin a Barack Obama před zahájením bilaterálního jednání v New Yorku

Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Chip Somodevilla

Oba lídři se sešli na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Šlo o jejich první setkání za více než dva roky v době zhoršených vztahů obou mocností. Navzdory tomu, že v předchozích pondělních projevech na VS OSN mezi oběma přetrvávaly rozpory v pohledu na řešení syrské krize, podle Putina se během zhruba 90 minut trvajícího společného jednání snažili najít shodu.

Po diskusi o případném zapojení Ruska do vojenských operací Putin nevyloučil účast ruských letadel na vzdušných zásazích spojenců, k zapojení do pozemní operace však podle něho nikdy nedojde. Šéf Kremlu rovněž podle agentury Reuters prohlásil, že se s Obamou budou „snažit o překonání existujících rozporů“ a že je Moskva připravena zlepšit vztahy s Washingtonem.

„Doufáme, že se shodneme s našimi arabskými partnery, Tureckem, Spojenými státy a evropskými zeměmi. Chceme nalézt společné řešení v boji s terorismem.“

Vladimir Putin

ruský prezident

„Spojené státy jsou připraveny spolupracovat se všemi národy včetně Ruska a Íránu, aby konflikt vyřešily. Musíme si ale uvědomit, že po takovém krveprolévání, takovém zabíjení, nemůže nastat návrat k předválečnému statu quo.“

Barack Obama

prezident USA

Nejmenovaný zdroj z americké diplomacie však sdělil, že se prezidenti neshodli na budoucí roli syrského vůdce Bašára Asada. Zatímco podle Obamy nemůže být Sýrie s Asadem v čele stabilní, Putin jej považuje za člověka, který je klíčový pro porážku teroristů. Boj s islámskými radikály bude nicméně hlavním tématem i dnešního summitu na okraj Valného shromáždění OSN.

Video Zprávy ve 12
video

Irák a Sýrie vítají aktivitu Ruska

Irák a Sýrie vítají aktivitu Ruska

Rusko by mohlo spolupracovat se Západem

Zpravodaj ČT: Jednání Obamy a Putina bylo pro situaci v Sýrii klíčové

Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Jakuba Szántó slova Vladimira Putina přívítal zejména oficiální syrský tisk. Naopak palestinská a izraelská média se podívují nad tím, že se izraelsko-palestinský konflikt dostal na půdě OSN na vedlejší kolej. V projevu Baracka Obamy byl zmíněn jen několika málo slovy, ostatní státníci ho nezmínili vůbec.

Polovinu času věnovali státníci Ukrajině

Podle představitele Washingtonu dali lídři USA a Ruska najevo, že velení svých jednotek přítomných v oblasti Sýrie nařídí, aby vedla jednání s cílem předejít možnému vzájemnému konfliktu.

Přibližně polovinu času schůzky zabralo podle americké strany téma Ukrajiny, na jehož řešení tlačil především Washington. Vztahy mezi oběma mocnostmi se v posledních měsících ještě více vyhrotily v souvislosti s loňskou ruskou anexí ukrajinského poloostrova Krym a s podporou povstalců na východě Ukrajiny.

Obama prý dal během newyorského jednání najevo znepokojení nad nedodržováním dohod z Minsku, které mají zajistit ukončení konfliktu a mírovou budoucnost Ukrajiny.