Raisa byla správná volba, ujistil Gorbačov čtenáře

Moskva – Bezmála rvačka jako za sovětských dob o nedostatkové zboží se večer strhla v jedné prestižní prodejně poblíž Kremlu. Do prodeje totiž přišly paměti bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova. Stovky zájemců v knihkupectví naproti Leninově knihovně skoupily prvních 500 výtisků ještě dříve, než autor dorazil na autogramiádu.

„Byla to nejtěžší kniha, jakou jsem dosud napsal,“ řekl sám Gorbačov, který pro práci posledních dvou let zvolil název Hovory k sobě. V 700stránkovém díle vzpomíná nejen na zákruty své politické dráhy, ale i na soukromý život se zesnulou manželkou Raisou.  

„Byla velmi přísná, a to celý život, k sobě i k druhým. Ale současně byla i velice shovívavá. Možná zveličuji. Ale to proto, že pro mne byla vším,“ zavzpomínal autor ještě během dopoledního rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Prý vůbec nejdůležitějším rozhodnutím v životě bývalého šéfa státu byl právě výběr manželky.

Gorbačov v obležení svých čtenářů
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Misha Japaridze

„Umíte si představit, že jsem byl takový blbeček, že jsem jí hned ukázal i svůj občanský průkaz?“ podotkl ve vzpomínce, jak Raisa zprvu pochybovala o jeho věku. Pro Gorbačova to byla láska na první pohled a na celý život: „Vybrali jsme si jeden druhého a nikdy jsme se sobě navzájem neomrzeli. Nikdy jsem nelitoval, byla to správná volba.“

Gorbačov znovu zkusil vyvracet dodnes žijící představu, že elegantní Raisa, posléze nenáviděná sovětskými ženami, byla jeho hlavním poradcem, krkem, který točil hlavou státu. „Je to mýtus. Hodně lidí si to myslí, ale bylo tomu naopak. V praktickém životě jsem často musel rozhodovat nejen za sebe, ale i za ni. Věděla, co dělám, ale ve skutečnosti neměla tušení, co to je politbyro,“ tvrdil.

Každopádně dav v knihkupectví svědčil o tom, že autor perestrojky - reformního programu změn v někdejším Sovětském svazu - i více než 20 let po odchodu z velké politiky nepřestává fascinovat moskevské intelektuály, domácí i západní novináře. Gorbačov slíbil, že další, „ještě zajímavější“ knihu zasvětí „životu po impériu“.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase