Válka o Podkarpatskou Rus trvala čtyři dny. Českoslovenští vojáci nakonec přesile ustoupili

3 minuty
Události ČT: Čtyřdenní válka o Podkarpatskou Rus
Zdroj: ČT24

Před osmdesáti lety nečelilo Československo jen nacistické okupaci. V březnu 1939 bojovala československá armáda v regulérní válce s Maďarskem o Podkarpatskou Rus. Čechoslováci čelili přesile maďarských pravidelných jednotek, polským teroristům a skupinám ukrajinských nacionalistů.

Čtyřdenní konflikt o Podkarpatskou Rus byl regulérní válkou s dělostřelectvem, tanky a obrněnými vozy. Maďaři zaútočili na československé území 14. března 1939. Čechoslováků bylo jenom něco málo přes dva tisíce.

„Aspoň několik málo hodin nebo dní mohli bránit to, co jim bylo nejdražší – Československou republiku,“ podotýká Eduard Stehlík, ředitel odboru válečných veteránů na ministerstvu obrany. „Tato hrstka vojáků pod Svátkovým velením se Maďarům postavila na odpor a dva dny je, lidově řečeno, držela na uzdě,“ dodává Jindřich Marek z pražského vojenského historického ústavu. Odkazuje na generála Olega Svátka, který stál v čele odporu.

Svátek byl vynikající velitel, bojové zkušenosti získal jako legionář. „To, že byl mimořádný, dosvědčil posléze na domácí frontě, kdy byl nacisty jako jeden z významných velitelů (odbojové organizace) Obrany národa 1. října 1941 popraven,“ dodává Stehlík.

Zatímco nad Pražským hradem už vlála vlajka s hákovým křížem, na Podkarpatské Rusi se ještě bojovalo. Českoslovenští vojáci po několika dnech spořádaně ustoupili do Rumunska a na Slovensko.

„Legie bojovaly za stát, který neexistoval, tihleti bojovali za stát, který už neexistoval, v té chvíli,“ srovnává Marek. „Ty jednotky byly rozbité, špinavé, spousta raněných, ale svítilo jim z očí svaté nadšení, že mohli aspoň bojovat, že to nebyl druhý Mnichov,“ přibližuje Stehlík.

Čechoslováků padlo šedesát, Maďarů až dvě stovky

Během několikadenních bojů padlo zhruba šedesát Čechoslováků, maďarské ztráty byly několikanásobně vyšší. „Američtí novináři, kteří byli přítomni bojům jako reportéři akreditovaní v Maďarsku, tvrdili, že Maďaři měli až dvě stě mrtvých,“ upřesňuje Marek. 

Nakonec maďarské jednotky po tvrdých bojích Podkarpatskou Rus obsadily. Dosáhly tak svého cíle – mít společnou hranici s Polskem. „Je to vidět na fotografiích objímajících se a líbajících se polských vojáků s maďarskými důstojníky, ale tohleto spojenectví vydrželo jenom pár měsíců a pak bylo všechno jinak,“ uzavírá Stehlík. Maďarsko bylo za války spojencem Německa, které si se Sovětským svazem rozdělilo polské území. 

Českoslovenští vojáci, kteří bojovali na Podkarpatské Rusi, se s okupací Československa nikdy nesmířili. Většina z nich pak bojovala proti nacistům v zahraniční armádě. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 1 mminutou

Opozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 12 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 45 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 5 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 6 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...