Jurečka pil na veřejnosti čepované pivo. Za porušení nařízení se omlouvá

Předseda a poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka se na sociálních sítích omluvil za to, že porušil vládní nařízení, když navzdory zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti vypil v Praze na ulici čepované pivo. Fotografii poté zveřejnil na svém twitterovém účtu. Uvedl, že udělal chybu a mrzí ho to. Je kvůli tomu i připravený vyvodit politickou odpovědnost.

Marian Jurečka
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Jurečka sdělil serveru Novinky.cz, že na funkcích nelpí a na odchod z politiky ze dne na den je prý připravený po celou dobu svého politického působení „Projednám toto na jednání poslaneckého klubu a celostátního výboru,“ uvedl Jurečka. Omluví se také v Poslanecké sněmovně.

Jurečka napsal, že dal na Twitter fotografii, jak drží pivo v kelímku v liduprázdné pražské ulici. Pivo si objednal u výdajového okénka cestou do svého bytu v hlavním městě.

„Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul. Neuvědomil jsem si, že jsem tímto porušil nařízení vlády. Kdybych si toho byl vědom, pivo si nedávám, ani se s ním nefotím pro sociální sítě,“ uvedl šéf lidovců na Facebooku. Dodal, že za toto porušení vládního nařízení se omlouvá.

„Neuvědomil jsem si to. Tuto informaci z vlastního podnětu postupuji také orgánům k prošetření a k potrestání. Mrzí mě to. Udělal jsem chybu,“ poznamenal.

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti

Zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech platí od poloviny října, za jeho porušení hrozí pokuta. Opatření je zatím platné do ukončení nouzového stavu, tedy do 20. listopadu. Vláda ale ve čtvrtek požádá sněmovnu o jeho prodloužení až do 20. prosince.

Není to poprvé, co politici byli vyfoceni při porušení vládních nařízení proti šíření koronaviru. Nedávno byl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek zachycen, jak navzdory platným opatřením vychází z restaurace. Později to vysvětlil tím, že si byl vyzvednout jídlo a při tom vypil pivo. Při jednání sněmovny se omluvil za návštěvu zavřené restaurace i za to, že své jednání zpočátku zlehčoval. Slíbil poslat 10 tisíc korun na dobročinné účely související s epidemií, finanční příspěvek chce podle serveru Novinky.cz poslat i Jurečka.

Hamáčka dráždí víc Klaus než Jurečka

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že u Jurečky očekává podobnou dohru jako u Kalouska. Vidí ale rozdíl v chování Jurečky a bývalého prezidenta Václava Klause, který i přes kritiku „rouškařů“ dorazil na připomínku 17. listopadu bez roušky.

„Tam je to systematické porušování z důvodu nějaké ideologie. Respektuji, že každý může mít názor, ale obávám se, že v případě nějakých komplikací panu exprezidentovi neposkytuje lékařskou péči Institut Václava Klause, ale některé lékařské zařízení, kterému by přidělal práci,“ uvedl. Policie k tomu v úterý uvedla, že možný přestupek zdokumentovala a oznámí správnímu orgánu.

Návštěva zavřené restaurace stála na konci října post ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Prymula se hájil mimo jiné tím, že restaurací procházel do soukromých prostor vyšehradské kapituly. Ve funkci ho nahradil Jan Blatný (za ANO).