Pošta začala balit roušky a respirátory pro seniory. Doručit by je měla nejpozději do pátku

Česká pošta začala ve svých největších třídírnách kompletovat balíčky respirátorů a roušek pro seniory. Doručovatelé je budou roznášet od úterý do čtvrtka, senioři by je tak měli dostat nejpozději do pátku. O poskytnutí balíčku s pěti rouškami a jedním respirátorem všem obyvatelům nad 60 let rozhodla ve středu vláda. Podle opozice jde o opožděný a předvolební krok.

Video Události
video

Události: Příprava roušek a respirátorů pro seniory

Pošta podle generálního ředitela Romana Knapa kvůli kompletaci obsadila všechny své největší třídící uzly. Například v pražských Malešicích lidé obálky připravují na sedmi oddělených pracovištích. Celý víkend je nastaven třísměnný provoz, pracovat se bude non-stop.

Kromě pražských Malešic se obálky kompletují také v Ústí nad Labem, Plzni, Brně, Olomouci a Českých Budějovicích. Balíčky pracovníci chystají také ve vybraných depech. „Abychom za A, byli blíže místům, kam to budeme v pondělí navážet, a za B, také jsme tím trochu eliminovali riziko, kdyby náhodou se v jednom provozu objevil někdo nakažený, abychom nemuseli všechny poslat okamžitě do karantény,“ vysvětlil Knap.

Všechny provozy byly podle Knapa před nástupem směny dezinfikovány. Pracovníci, kteří obálky připravují, mají roušky, rukavice, na stolech mají nachystanou dezinfekci na ruce, kterou pravidelně používají. Roušky dostali v baleních po 50 kusech, respirátory jsou v krabičkách po deseti kusech.

Každý senior dostane pět roušek a respirátor

Do každé obálky pracovníci vkládají pět roušek a jeden respirátor typu N95, který by měl funkčností odpovídat typu FFP2. Lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová dříve řekla, že životnost jednorázové roušky je tři až čtyři hodiny a respirátoru osm až 12 hodin.

Krabice s naplněnými obálkami se budou průběžně rozvážet do stovek poštovních dodejen, z nichž je doručovatelé budou roznášet do schránek. Ve větších městech budou obálky opatřené štítky s adresou a jménem, v menších obcích zůstanou neoznačené.

Podle Knapa je možné, že kompletace se bude dokončovat ještě v pondělí. „Vytřídit a zkompletovat tři miliony obálek za dva dny je opravdu obrovský úkol,“ řekl Knap. Od úterý do čtvrtka budou doručovatelé roznášet obálky lidem nad 60 let do schránek na adresu trvalého bydliště podle seznamu evidence obyvatel. Nejpozději do pátku by zásilky měli všichni tito lidé dostat.

Rozvoz vyjde na patnáct milionů korun

Rozvoz pomůcek bude stát zhruba patnáct milionů korun. Jeden respirátor podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nakoupila ČR za zhruba 2,35 dolaru (asi 53 korun) a roušku za 0,37 centu (8,3 koruny). Balíček pro jednoho seniora tak stojí asi 94 korun. Roušky a respirátory jsou ze zásob zbylých po jarní vlně onemocnění, které jsou skladovány v Opočínku na Pardubicku.

Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let.

Vláda o poskytnutí pomůcek starším lidem rozhodla ve středu večer. Část opozice krok kritizuje jako opožděný a dává ho do souvislosti s blížícími se krajskými a senátními volbami. Zástupci pacientských organizací ve čtvrtek ve společném prohlášení požádali, aby stát dal ochranné pomůcky i mladším lidem trpícím chronickými chorobami. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby balíček dostali i zdravotně postižení.