Obec legionářská zrušila členství Budinskému z kauzy Motol

Republikový výbor Československé obce legionářské (ČsOL) v sobotu na mimořádném jednání zrušil členství dosavadnímu předsedovi Pavlu Budinskému. Někdejší provozně-technický náměstek Fakultní nemocnice v Motole je mezi obviněnými v korupční kauze, která podle policie souvisí se zakázkami za více než čtyři miliardy korun.

Obec Budinského tento týden vyzvala k rezignaci, jinak mu členství ukončí Republikový výbor (RV). „Členství Pavla Budinského v ČsOL bylo právě zrušeno usnesením RV ČsOL,“ napsal Borovička. Hlasování podle něj bylo jednomyslné.

Organizace Budinskému minulý týden odebrala pravomoci, řídí ji místopředsedové Tomáš Pilvousek a Karel Ludvík. ČsOL už dříve uvedla, že do činnosti spolku nebylo v souvislosti s kauzou nijak zasaženo a vyšetřování se organizace nijak netýká. „Stanovy ukládají každému členovi jednat tak, aby nesnižoval vážnost a nepoškozoval dobré jméno Československé obce legionářské,“ uvedl spolek v tiskové zprávě.

Podle Borovičky v sobotu dali místopředsedové spolku své funkce k dispozici, republikový výbor je i předsednictvo ale podpořil. Zatím bude obec bez předsedy, volit se bude na řádném sněmu, který vedení připraví zhruba do roka.

Kontrola hospodaření spolku

Republikový výbor podle něj také projednal kontrolu hospodaření spolku a finanční vztahy s jeho bývalým předsedou. „Ústřední revizní komise provedla neprodlenou kontrolu finančních vztahů mezi ČsOL a Pavlem Budinským. Zpráva z kontroly potvrdila, že Pavel Budinský neobdržel od ČsOL žádné finanční plnění,“ dodal Borovička.

Ve spolku je podle něj pravidlem, že vedení za svou činnost nepobírá žádnou odměnu. „Což bylo v případě Pavla Budinského bezezbytku splněno. Nebyl na činnosti spolku nijak finančně zainteresován,“ upřesnil Borovička v tiskové zprávě. Zároveň podle něj obec prověřila vztahy mezi ČsOL a společnostmi a organizacemi, které Budinský ovládal či vlastnil, a nezaznamenala žádné podezřelé transakce.

V čele spolku je Budinský podle serveru Novinky.cz od roku 2007. Je veteránem z války v Perském zálivu a z Jugoslávie. Legionářská obec podle webu pod jeho vedením získala stovky milionů korun z dotací, především od ministerstva obrany.

Budinský je ve vazbě

Kriminalisté tvrdí, že odvolaný ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho náměstek Budinský se nechali uplácet od různých dodavatelů nemocnice, ať už zajišťovali stavební zakázky, úklidové služby či řemeslnické práce. Dosud kriminalisté obvinili osmnáct lidí, pět z nich včetně Budinského a Ludvíka poslal soud do vazby.

Budinský je v motolské kauze obviněný z dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU, přijetí úplatku, nepřímého úplatkářství a také z legalizace výnosů z trestné činnosti. Spolu s kriminální kauzou se řeší také možné dopady na financování motolských investic hrazených z evropských fondů. Policisté se zabývají mimo jiné zakázkami na budoucí výstavbu motolského onkologického centra za 4,5 miliardy a již dokončenou rekonstrukci budovy, kde sídlí oddělení pro dospělé pacienty, takzvaného Modrého pavilonu za 1,5 miliardy.

Na onkocentrum má Česko schválenou dotaci 3,7 miliardy z Národního plánu obnovy, peníze zatím nebyly vyplaceny. Ze státního rozpočtu nemocnice zatím získala dvě zálohové platby ve výši téměř 738 milionů a necelé 103 miliony korun na kofinancování DPH k evropské dotaci. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK minulý týden uvedlo, že pokud se prokáže porušení finančních zájmů EU, Česko peníze nedostane.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 7 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 7 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 8 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 12 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 13 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 15 hhodinami
Načítání...