Karanténa pro Brity vracející se ze Španělska působí problémy, Madrid chce ústupky

Nové opatření britské vlády, která s platností od neděle nařídila povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny cestovatele vracející se ze Španělska, způsobila mezi turisty rozhořčení i paniku, informuje BBC. Britská pobočka cestovní kanceláře TUI oznámila, že až do 9. srpna ruší všechny plánované zájezdy do pevninského Španělska. Madrid chce přesvědčit Londýn, aby neuplatňoval karanténu u turistů, kteří se vracejí z dovolené na Kanárských a Baleárských ostrovech.

Britští turisté na letišti na Kanárských ostrovech
Zdroj: Reuters Autor: Borja Suarez

Londýn o povinné karanténě pro navrátilce ze Španělska rozhodl v sobotu a nové nařízení platí už od neděle. Právě kvůli rychlosti, s jakou změnil pravidla, čelí kabinet kritice.

Zástupce opozičních labouristů Jonathan Ashworth řekl, že vládní politika je v tomto ohledu nepředvídatelná a chaotická a stížnosti proudí i od britských dovolenkářů, kteří se musejí s novou situací vyrovnat v podstatě z hodiny na hodinu.

„Je to příšerné, protože to přišlo úplně nečekaně, neměli jsme čas se připravit a každý teď panikaří,“ citovala agentura Reuters Emily Harrisonovou, která se o nutnosti karantény dozvěděla jen krátce před odletem z dovolené na madridském letišti.

Stovky či tisíce dalších lidí zřejmě nadcházející dovolenou ve Španělsku zruší, protože nechtějí kvůli zaměstnání riskovat, že budou muset po návratu zůstat další dva týdny doma, uvedla BBC.

Vláda opatření hájí, Madrid chce ústupky

Ministr zahraničí Dominic Raab rozhodnutí britské vlády hájil s tím, že šlo o okamžitou odpověď na zhoršení epidemiologické situace ve Španělsku. „Nemůžeme se omlouvat… musíme být schopní dělat rychlá a rázná rozhodnutí,“ řekl v televizi Sky News.

Podle Raaba vláda jednala na základě bilance nových případů z pátku, kdy ve Španělsku přibylo 922 nakažených, o den dříve to bylo 971. Ve Velké Británii nyní přibývá infikovaných podobným tempem, v sobotu ministerstvo zdravotnictví informovalo o 767 nových případech.

Také Raabova španělská kolegyně Arancha Gonzálesová upozornila, že počty infikovaných mimo pevninské Španělsko jsou nyní na turisticky vyhledávaných ostrovech mnohem nižší než v samotné Británii.

Španělská vláda chce proto přesvědčit Londýn, aby neuplatňoval dvoutýdenní povinnou karanténu u turistů, kteří se vracejí z dovolené na Kanárských a Baleárských ostrovech. „Španělsko je bezpečné. Je bezpečné pro Španěly, je bezpečné pro turisty,“ uvedla šéfka španělské diplomacie.

Španělsko se obává ztrát v turismu 

Britové loni tvořili pětinu zahraničních turistů ve Španělsku a Madrid se obává, že nově zavedená karanténa může výrazně prohloubit ztráty v turistickém sektoru způsobené pandemií.

Britská pobočka cestovní kanceláře TUI kvůli novému omezení zrušila všechny zájezdy do pevninského Španělska. Pobytů na ostrovech se zatím změny netýkají.

„Víme, jak moc se naši zákazníci těší na dovolenou v zahraničí a někteří se budou schopni s novými pravidly karantény vyrovnat. Proto všichni, kdo si přejí vycestovat na Kanárské a Baleárské ostrovy, budou moci od pondělí 27. července odcestovat podle plánu,“ uvedla firma v prohlášení.

Katalánsko zavřelo noční kluby a bary

Úřady v Katalánsku, které je vzedmutím další vlny nákazy postiženo vedle Aragonie a Madridu nejvíce, v pátek oznámily, že příští dva týdny budou v regionu uzavřeny všechny noční kluby a bary fungující obvykle do pozdních nočních hodin.

Podle španělské epidemioložky Andrey Burónové souvisí zákaz s tím, že velký počet nově infikovaných po celé zemi je mezi mladými lidmi.

I české ministerstvo zahraničí nově upozornilo na zvýšené riziko nákazy při cestování do určitých oblastí v některých evropských zemích. Pokud jde o Španělsko, jde právě o regiony Katalánsko, Aragonie, Baskicko a oblast Madridu.