Uhynulí čmeláci znepokojují Ústecko. V podezření je málo výživný nektar lípy z Kavkazu

Pod některými lipami v Česku nachází lidé v poslední době desítky mrtvých čmeláků. Část odborníků tvrdí, že za jejich úhyn může lípa plstnatá, která není v Česku přirozeným druhem. Jiní tvrdí, že v tomto období nejde o nic výjimečného, protože čmeláci v červenci běžně umírají.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Uhynulí čmeláci pod lípami znepokojují Ústecko

Lípa plstnatá, pod kterou lidé v Ústeckém kraji nacházeli v posledních dnech desítky mrtvých čmeláků, byla do Čech dovezena z Kavkazu. Její vůně je pro čmeláky tak lákavá, že ji upřednostňují před jinými květy. Podle některých odborníků má ale lípa jen málo výživný nektar a čmeláci umírají hlady. „Tvrdí se to už řadu let, že nektar z této lípy je příliš slabý a v podstatě vysiluje ty, kteří ho sbírají,“ myslí si dendrolog Marek Hanuš. 

Podle chovatelů čmeláků je důvod úhynu jiný: právě teď nastává období, kdy umírají čmeláčí dělnice, které pracují doslova do úmoru. „Takže to není o tom, že by lípa neměla nektar, neměla cukr, byla jedovatá, toxická nebo něčím postříkaná. Je to přirozený proces,“ tvrdí chovatelka Ála Ungerová.

Úhyn čmeláků hlásí Teplice, Most i Ústí

Za poslední týden zaznamenali mrtvé čmeláky u lípy plstnaté v Teplicích, Mostě nebo Ústí nad Labem. „Ví o tom odbor životního prostředí, který úhyn prověřoval. Nicméně není v jeho kompetenci činit nějaké následné kroky,“ uvedla mluvčí Mostu Alena Sedláčková.

Stejnou věc prověřovali i v Teplicích. „Je to spíš vliv počasí a přírody jako takové,“ vysvětluje si uhynulé čmeláky primátor Hynek Hanza (ODS). 

Vedle lípy plstnaté vidí znalci problém ještě v něčem jiném: hmyzu obecně ubývá v přírodě přirozená potrava. Doporučují proto pěstovat více bylin, květin a hlavně levandule.