Znalec dostal za posudek na aplikaci desinfekčního nástřiku v prostějovských školách pokutu

4 minuty
Znalec dostal za posudek na aplikaci desinfekčního nástřiku v prostějovských školách pokutu
Zdroj: ČT24

Posudek, kterým prostějovská radnice obhajovala loňský dezinfekční nástřik v mateřských a základních školách, v mnoha ohledech odporoval zákonu o znalcích. Odborník, který ho zpracoval, dostal od ministerstva spravedlnosti pokutu. Město aplikaci látky s obsahem oxidu titaničitého dál hájí, podle jeho zástupců chtělo v době koronavirové pandemie zajistit bezpečí školáků. Podle rodičů dětí ale látka do škol nepatří.

Dezinfekční nástřik měl v Prostějově během pandemie covidu zajistit bezpečí dětí, vyvolal ale hlavně paniku u rodičů. Suspenze obsahuje oxid titaničitý, který může být zdraví nebezpečný. Veřejnost měl uklidnit posudek, ten ale podle ministerstva spravedlnosti odporoval zákonu.

„Kvůli tomu, že ve znaleckém posudku chyběly všechny náležitosti, jak to podle zákona má být, byl znalecký posudek v konečné fázi nepřezkoumatelný,“ řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Znalec Vladimír Procházka dostal pokutu dvacet pět tisíc korun. Za posudkem si ale dál stojí. „Já už dělám posudky z chemie pětatřicet let a nikdy jsem žádný problém neměl,“ poznamenal. Dokument si objednala firma, která nástřik prováděla, argumentovala jím ale hlavně radnice.

Přezkoumat ho nechali zástupci opozice. Teď chtějí nápravu. „První věc je odstranit nástřiky z těch školních zařízení a druhý krok je, že by měli vymáhat škodu po dodavateli, protože dodavatel absolutně neprokázal vůbec nic z hlediska bezrizikovosti,“ řekl opoziční zastupitel Prostějova Aleš Matyášek (Na rovinu).

Vedení města za použitím nástřiku stojí

„O tom nemám informaci, že by vznikla nějaká škoda a že by se město chystalo nějakou škodu vymáhat. My jsme přesvědčeni, že to skutečně není škodlivé,“ řekla mluvčí Magistrátu města Prostějov Jana Gáborová.

Nástřik nechala radnice aplikovat loni o jarních prázdninách. Dostalo se na deset škol a školek z celkových třinácti. Další použití zastavila po stížnostech rodičů. „Byla to taková zbrklost, zvláště v případě dětí, kde kroky, které děláme, musíme několikrát zvažovat,“ řekl zástupce rodičů Jan Mochťák.

Chybí legislativa

Mezi karcinogeny patří oxid titaničitý od roku 2020. Jak rizikový je nástřik s jeho nanočásticemi, se experti dodnes neshodnou. „Oxid titaničitý může být karcinogen, ale jako prach. Tady je naprosto v minimálním množství a navíc to je v roztoku,“ vysvětlil soudní znalec Procházka.

Firma, která nástřik nabízí, se odmítla vyjádřit. Dřív argumentovala mimo jiné tím, že látka pevně drží na povrchu. Analýza lavic, kterou si nechala zpracovat sama radnice, ovšem prokázala opak.

„V momentě, kdy už to je na povrchu toho stolu, tak je to zaschlé. A to, co se uvolňuje, jsou pevné částice. Přece ty vlivy na zdraví nemusí být pouze na úrovni karcinogeneze, ale můžou být i na úrovni ovlivnění imunitního systému dětí,“ uvedla prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Jana Kukutschová. Podle odborníků chybí legislativa, která by použití takové látky jasně regulovala. Ve školách a školkách ji ale nedoporučují vůbec. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jihozápad Česka mohou zasáhnout silné bouřky

Jihozápadní část Česka mohou ve středu odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování platí od středečních 16:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a pro část Středočeského a Jihočeského kraje. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 42 mminutami

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
před 49 mminutami

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Plameny zcela zničily restauraci u Máchova jezera

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen. Oheň budovu zcela zničil, částečně se zřítila, stát zůstalo několik zdí a příček, řekla mluvčí krajských hasičů Jaroslava Benešová. Kvůli rozsahu požáru vyhlásili hasiči postupně až třetí stupeň poplachu. Oheň už dostali pod kontrolu, stále ho ale dopoledne dohašovali. V blízkém kempu bylo kolem třiceti lidí, nikdo nebyl zraněn. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají.
před 2 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 5 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 16 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 23 hhodinami
Načítání...