Opravu náměstí Jiřího z Poděbrad přenechá Praha 3 magistrátu hlavního města. Práce budou dražší

Pražský magistrát převezme po dokončení dokumentace projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. Původně měla práce zajistit i zaplatit Praha 3, její vedení se však domluvilo s vedením Prahy, že investici zajistí město. Vyplývá to z memoranda mezi oběma samosprávami, které schválili městští radní. Předpokládané náklady na opravy jsou podle schváleného dokumentu 270 milionů korun bez DPH, dá se však předpokládat jejich navýšení. Práce by měly začít v srpnu 2022.

Pražské náměstí Jiřího z Poděbrad
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Renych

Podle schváleného dokumentu je náměstí významným prostranstvím, protože je navázáno na Vinohradskou třídu a stojí na něm významná památka, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně architekta Josipa Plečnika. „Stávající stav náměstí a jeho architektonická podoba vznikly postupně nekoncepčními úpravami, zejména od sedmdesátých let, naprosto neodpovídajícími významu národní kulturní památky,“ stojí v dokumentu.

Praha 3 připravuje rekonstrukci nejméně od roku 2000, kdy tehdejší vedení radnice schválilo ze soutěže vzešlý návrh nové podoby náměstí od MCA ateliéru. Následovaly roky diskuzí a sporů. Proti návrhu se postavili někteří místní obyvatelé, kterým se nelíbil například návrh odstranit z náměstí fontánu. Minulé vedení radnice pak přípravu úprav podle původní studie úplně zastavilo.

Nová koalice vzešlá z voleb v roce 2018 následně zvažovala, zda pokračovat podle původních plánů, nebo vypsat novou soutěž. Předloni v září zastupitelé rozhodli o první možnosti, zároveň radnice sesbírala podněty od obyvatel, které by měli architekti v přepracovaném projektu zohlednit.

Oprava by měla trvat dva měsíce

Projekt by měl být podle dokumentu dokončen ještě letos v říjnu. Následně jej radnice předá magistrátu, který vybere stavební firmu a v létě by měly práce začít. Nynější odhad nákladů ve výši 270 milionů korun bez DPH podle magistrátu zřejmě nebude finální. „Lze předpokládat, že po odevzdání finálního kontrolního rozpočtu bude nutné celkové náklady akce navýšit,“ stojí v dokumentu.

Pražský dopravní podnik také v září na náměstí zahájil opravu stanice metra. Vzniknou v ní nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, vyměněny budou eskalátory a opraveny další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna 2023 bude stanice na deset měsíců uzavřena. Rekonstrukce vyjde podnik na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024.

Pražský magistrát už delší dobu připravuje také rekonstrukci Vinohradské ulice. Město zatím nezveřejnilo, kdy práce začnou.