Votice odstraní černou skládku na Polském vrchu. Pomůže to zlepšit zásobování vodou

Votice na Benešovsku získaly dotaci na odstranění černé skládky na Polském vrchu. Díky tomu by se mohl obnovit i zdroj vody z kontaminovaného vrtu v prameništi Kouty a zlepšit tak zásobování pitnou vodou. Celkové náklady jsou téměř 21 milionů korun, dotace od ministerstva životního prostředí pokryje 17,5 milionu korun, uvedl starosta Jiří Slavík (TOP 09).

Černá skládka - ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Město se zhruba 4500 obyvateli používá vodu z několika vrtů. Nejvydatnější z nich však musel být před několika lety odstaven kvůli znečištění chemikáliemi. Zjistilo se, že původcem je černá skládka z minulého režimu na Polském vrchu. Podle Slavíka jde o malý lom, který byl kdysi zavezen neznámými látkami.

Radnice si zpracovala projekt na vyčištění skládky, získala dotaci a vybrala už i zhotovitele. Po odtěžení chce město vrt na Polském vrchu vyčistit a využívat.

Největší problém je v období sucha

Votice mají při dlouhodobějším suchu problém s nedostatkem pitné vody. Radnice chce dosavadní zdroje do budoucna posílit. Jako nejvhodnější řešení se nabízí napojení na přivaděč vody v koridoru budoucí dálnice D3, zájem o to budou mít podle Slavíka i další obce z okolí.

„V letošním roce ten problém samozřejmě není tak výrazný, ale zdaleka ještě nedošlo k doplnění podzemních vodních zdrojů,“ dodal.