Bývalé byty OKD přebírá od společnosti Residomo švédská firma Heimstaden Bostad

2 minuty
Události ČT: Bývalé byty OKD přebírá švédská firma
Zdroj: ČT24

Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní skoro 43 tisíc bytů, převážně po OKD, kupuje švédská společnost Heimstaden Bostad. Ta patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Pro stávající nájemníky se nic nemění a na uzavřené smlouvy by neměla mít změna vlastníka žádný vliv. Firma Residomo o tom informovala v tiskové zprávě.

Za kolik Heimstaden Residomo koupil, zatím firmy neuvedly. Generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj řekl, že cena je zřejmě kolem hodnoty firmy zveřejněné v poslední účetní závěrce, tedy 31 miliard korun. Transakci musí schválit antimonopolní úřad, poté bude na Heimstaden formálně převeden podíl v Residomu. Následovat bude zápis do obchodního rejstříku. 

„Jsme rádi, že nový vlastník Residomo, Heimstaden, přichází s dlouhodobou vizí rozvoje nájemního bydlení. Pro celý tým Residomo je důležité, že nový majitel kromě vysoké úrovně správy a péče o stávající byty má rovněž vizi dalšího rozvoje portfolia,“ uvedl generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj.

Švédská společnost má podle něj v plánu i budoucí investice do výstavby nových nájemních bytů. 

Nový majitel uvedl, že z dlouhodobého hlediska je cílem dále zlepšovat poskytované služby. „Jsme připraveni i nadále podporovat aktivity, které pomáhají zlepšit nabídku nájemníkům a lokalitám, tak jako se tomu dělo v uplynulých letech,“ řekl generální ředitel společnosti Heimstaden Patrik Hall.

Heimstaden: Chceme být součástí české ekonomiky

Rafaj řekl, že hodnota společnosti Residomo a kvalita jejího majetku a služeb se za posledních několik let výrazně zvýšily. Společnost pokračování tohoto trendu, dokonce ještě v rychlejším tempu, očekává i s novým vlastníkem.

„Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí,“ uvedl Hall s tím, že švédská společnost věří v růst české ekonomiky a plánuje zůstat dlouhodobě její součástí.

Residomo je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. V majetku má hlavně někdejší hornické byty. Bývalá společnost RPG Byty je získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.

K prodeji bytů nájemníkům nedošlo

Frima RPG Byty se v privatizační smlouvě zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Byty však neprodala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma, jejími vlastníky se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital.

Proti bylo tehdy Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, podle kterého šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace. V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo.

Podle Rafaje začala firma výrazně investovat do rekonstrukcí a zlepšování technického stavu budov a bytů. Loni činily investice více než 1,2 miliardy korun. Peníze šly hlavně do zateplování domů, výstavby půdních bytů a celkové revitalizace dlouhodobě podinvestovaných oblastí.

Rozprodej bytů prý nehrozí

Noví majitelé jsou podle Rafaje známi vřelým vztahem k nájemníkům. „Budují velmi kvalitní komunikaci s nájemníky, a to je něco, co si myslím, že může přilákat některé lidi, kteří získali třeba i negativní zkušenost s vlastnictvím bytu, kdy musí složitě řešit problémy v rámci třeba společenství vlastníků,“ řekl.

V minulosti se také objevily obavy z prodeje společnosti Residomo. Nový vlastník však o rozprodeji bytů údajně vůbec neuvažuje. „Naopak o rozšiřování portfolia a o zvyšování standardu, tak aby stále více lidí došlo k závěru, že bydlení v nájemních bytech vedených skupinou Heimstaden se vyplatí a je zajímavé,“ doplnil Rafaj.

  • Švédská společnost Heimstaden Bostad byla založena roku 1998. Její portfolio dosud tvořilo více než 52 tisíc bytů v hodnotě přibližně 108 miliard švédských korun (259 miliard Kč). Kromě Švédska spravuje nemovitosti také v Norsku, Dánsku, Německu a Nizozemsku.

Podle zástupce nájemníků pokračuje podvodná privatizace bytů OKD

Podle předsedy Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ Romana Macháčka je prodej společnosti Residomo další fází podvodné privatizace těžební společnosti OKD. Situace kolem bývalého bytového fondu OKD je podle něj skandální. 

Macháček řekl, že hornické byty byly zcizeny už na začátku 90. let minulého století, kdy stát ztratil v OKD majoritu. „Pokračovalo to v roce 2004, kdy stát polovinu OKD prodal hluboko pod cenou a byty téměř daroval, protože je prodal za částku 20 tisíc za byt. Takže teď je to v podstatě další fáze té podvodné privatizace 44 tisíc hornických bytů. Někdo teď operuje s majetkem za desítky miliard korun bez jakýchkoliv závazků,“ řekl Macháček.

Uvedl, že v privatizační smlouvě byly sjednané alespoň nějaké podmínky, které měly chránit nájemníky v případě, že by se byty prodávaly po bytových jednotkách. „Ty závazky už evidentně nebyly převedeny, když to nabyla společnost Residomo, nyní to nebude převedeno na další společnost v pořadí. A co je podle mě skandální, je, že stát vůbec nic nedělá,“ řekl.

Firmy podle Macháčka operují s bytovým fondem, jako by byl bez jakýchkoliv závazků. „Původně byly v privatizační smlouvě nějaké povinnosti. A ty povinnosti nebyly dodrženy. Jak je možné, že stát neuložil nějaké sankce, že nepodniká žádné kroky? To je podle mě naprosto skandální. A s bytovým fondem se dále obchoduje,“ řekl Macháček. 

Kolem privatizace OKD a jejího hospodaření existuje mnoho kontroverzí. Podle předsedy sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci firmy Lukáše Černohorského (Piráti) se stát možná při prodeji menšinového podílu v OKD dopustil nedovolené veřejné podpory. Uvedl, že pokud by se prokázalo, že stát prodal OKD pod cenou, a navíc záměrně poskytl Evropské komisi zavádějící informace, měli by tehdejší majitelé Karbon Investu vrátit neprávem získané peníze zpět státu. Komise loni v září avizovala, že možná podá trestní oznámení na někdejší členy vlády za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana.

Prodej menšinového podílu státu je i předmětem soudního řízení. Státní zástupce tvrdí, že jeho cena byla nejméně 9,8 miliardy korun, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy. Soud znalce a bývalé vedoucí pracovníky Fondu národního majetku obžaloby pravomocně zprostil. Státní zástupce ale podal dovolání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
11:41Aktualizovánopřed 49 mminutami

Převrácení lodi ve Štěchovicích policie prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policisté se zabývají případem převrácené lodi ve Štěchovicích pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Prověřují také, zda nebyla porušena bezpečnost práce, sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při pondělní nehodě utonul dělník dodavatelské firmy, která pro Povodí Vltavy značila plavební cestu. Mluvčí povodí Hugo Roldán v úterý řekl, že šlo o pracovníky firmy Zakládání staveb.
11:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Praha získala 320 milionů na rekonstrukci Pragerových kostek

Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz, uvedl na síti X primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování.
před 17 hhodinami

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
před 17 hhodinami

Ministerstvo zruší problémový dětský domov v Chrastavě

Ministerstvo školství rozhodlo o zrušení dětského domova v Chrastavě na Liberecku, kde policie v minulosti řešila případy napadení nebo zneužívání. Uzavře se na konci prosince. Město by chtělo budovu proměnit v domov pro seniory. Zájem ale projevila také armáda.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Dělníci začali s druhou polovinou prací na Pražském okruhu ve Slivenci

Na Pražském okruhu v úseku od ústí Lochkovského tunelu ke sjezdu na Slivenec po zimní přestávce začala druhá polovina výměny povrchu vozovky. První část výměny firma uskutečnila loni, teď se práce týkají především směru na Brno a potrvají do července. Namísto asfaltu bude nový povrch cementobetonový, což zajistí vyšší životnost. Doprava je vedena ve dvou pruzích v každém směru.
před 20 hhodinami

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
před 20 hhodinami
Načítání...