Na prodej je společnost Residomo i s byty, které dříve patřily OKD

Společnost Residomo, která vlastní více než 43 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji dříve patřících OKD, je na prodej. Napsal to deník Hospodářské noviny (HN), kterému informaci potvrdili nynější majitelé Residoma, investiční fondy Blackstone a Round Hill Capital. Mezi zájemci o Residomo jsou podle listu výhradně zahraniční fondy. Smlouvy nájemníků, kteří bydlí v bytech společnosti Residomo, by se po případném prodeji firmy neměnily, řekla mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz.

Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ  Roman Macháček, který hájí zájmy nájemníků,  vidí riziko v tom, že by nový majitel mohl byty začít rozprodávat za netržní ceny. 

„Zaznamenali jsme zájem velkých evropských firem na poli nájemního bydlení. Důvodem je zvýšený zájem investorů o region střední a východní Evropy a Residomo je zajímavá firma. Více nemůžeme komentovat, jak je v těchto případech obvyklé,“ řekla Piechowicz. 

Společnost Residomo (dříve RPG Byty) je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. „Na základě zájmu od evropských investorů o nájemní bydlení jsme na podzim začali s několika z nich jednat. Vyjednávání stále pokračuje,“ řekl Hospodářským novinám ředitel společnosti Round Hill Capital pro střední Evropu Stan Kubáček.

Cena transakce se bude podle listu pohybovat v desítkách miliard korun. „Ve výroční zprávě Residomo ocenilo svůj nemovitý majetek na 31,7 miliardy korun. Při loňských tržbách 3,3 miliardy korun měla firma čistý zisk 1,2 miliardy,“ uvedly HN.

Residomo má v majetku někdejší hornické byty, které bývalá společnost RPG Byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, jež je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo.

Riziko spočívá v tom, že by nový majitel byty mohl začít prodávat za tržní ceny

„Riziko, které vidím pro nájemníky, je, že nový vlastník, který firmu získá, může teoreticky začít byty rozprodávat lidem za tržní ceny, ačkoliv byl ten bytový fond zprivatizován za hluboko netržních podmínek,“ řekl Macháček.

Skupina, která byty zprivatizovala v roce 2004, má podle něj stále povinnost dodržovat závazky z privatizační smlouvy, tedy zajistit předkupní právo pro nájemníky za netržní ceny. „Když to přeprodává dál, má povinnost zajistit, že to dodrží nový vlastník. Je ale otázka, jakým způsobem je to právně zajištěno,“ řekl předseda sdružení BYTYOKD.CZ.

Uvedl, že povinnost dohlížet nad tím má stát. „Ministerstvo financí by mělo zjistit, jakým způsobem to je právně ošetřeno a jakým způsobem je to ošetřeno při dalším prodeji, a v případě, že to ošetřeno nebude, vymáhat sankce za porušení privatizační smlouvy,“ řekl Macháček.

Uvedl, že sdružení se snaží „rozhýbat Evropskou komisi“, aby prošetřila nedovolenou podporu při privatizaci OKD. Nyní čeká na její odpověď.

„Parlamentní vyšetřovací komise uvedla ve svém stanovisku, že bytový fond v roce 2004 byl zprivatizován v rozporu s tehdy platnými zákony. Ministerstvo financí by nyní mělo podat určovací žalobu na vlastnictví tohoto bytového fondu a soud by měl posoudit, zda jsou majitelem současní vlastníci, nebo zda bytový fond náhodou stále nepatří státu,“ řekl Macháček.

Načítání...