Tři králové, kam se člověk podívá. Začne opět sbírka na pomoc seniorům či samoživitelkám

Za dva dny, 1. ledna 2020, začne v celém Česku dvacátý ročník tradiční Tříkrálové sbírky. Charitativní akce vnikla v Olomoucké arcidiecézi v roce 2000, kde sbírku zopakují už po jednadvacáté. Do ostatních regionů se rozšířila až o rok později. Výše příspěvku od dárců se zvyšuje, loni lidé prostřednictvím SMS nebo přímo koledníkům darovali více než 122 milionů korun. 

Video Zprávy ve 12
video

Přípravy na 20. ročník Tříkrálové sbírky

Právě v Olomoucké arcidiecézi, pod kterou spadá Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje, bývají lidé nejštědřejší. Letos se jenom v této části Česka vybralo bezmála třicet milionů korun. Podobná částka se vybrala i v brněnské diecézi: více než 28 milionů. 

„Tyto peníze podporují zejména rodiny a jednotlivce, kteří se náhle ocitli v krizi, matky samoživitelky, seniory, lidi s handicapem a další, kterým pomáhají charity,“ řekla mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Karolína Opatřilová.

Většina vybraných peněz zůstává v regionech, další prostředky poté míří i na pomoc v zahraničí. V případě ACHO zůstává v regionu 65 procent z celkového výtěžku, zbytek charita posílá na Ukrajinu a Haiti.  

Desítky tisíc koledníků po celé zemi

Do ulic měst a obcí v celém Česku vyrazí 1. ledna zhruba 24 tisíc kolednických skupinek. V každé budou tři malí koledníci, kteří by měli mít i dospělý doprovod. Každá skupina koledníků bude mít kasičku, která musí být zapečetěna a také opatřena logem charity. 

V olomoucké arcidiecézi vyjde do ulic kolem sedmnácti tisíc koledníků. Rekordní počet dobrovolníků bude letos na západě Čech. Do akce se zapojí až 1300 kolednických skupinek. Mělo by jít zhruba o čtyři tisíce dobrovolníků, které lidé potkají ve městech v Plzeňském, Karlovarském i v části Středočeského kraje. 

V tamní diecézi letos lidé darovali rekordních pět a půl milionu korun. Nejvíce peněz se vybralo v Plzni, kde kasičky koledníků vydaly nakonec zhruba tři čtvrtě milionu. I na zápědě Čech míří vybrané peníze právě na podporu sociálních projektů v regionu. 

Šije bílé košile i pláště

Na jubilejní dvacátý ročník Tříkrálové sbírky se připravuje i charita v Zábřehu na Šumpersku. Například dobrovolnice Alena Hojgrová už tradičně před akcí šije kostýmy malým koledníkům z regionu. Využívá látky ze starých sukní nebo plesových šatů. 

První kostým ušila v roce 2016, teď už má na kontě přesně 222 kostýmů pro koledníky. „Byla výzva ve farních informacích, kdo by ušil ty bílé košilky a pláště, že už nemají, že už jim chybí. Já jsem se nad tím zamyslela a začala jsem šít,“ vzpomíná Hojgrová ze zábřežské charity. 

Koledníkům z olomoucké ardiciecéze už v sobotu požehnal v Hranicích biskup Josef Nuzík. Další požehnání dostanou začátkem ledna koledníci ve Vyškově, či ve Zlíně. 

V Pardubicích bude sbírka zahájena v pondělí 6. ledna na Pernštýnském náměstí, kde královským trojicím požehná pomocný biskup Josef Kajnek. V Hradci Králové koledníkům požehná generální vikář Jan Paseka v úterý 7. ledna v katedrále svatého Ducha.