Státní pozemkový úřad nabízí obcím i soukromníkům téměř 1,5 miliardy korun na rekonstrukce polních cest a také výstavbu nových nádrží. Starostové, kteří peníze využili, si projekty chválí. Pomáhá dopravě, ale také se zadržením vody. Vylepšuje navíc i okolí obcí.
Pozemkový úřad dává peníze na obnovu polních cest. Jsou užitečné při dopravě i zadržování vody
Pro to, aby rozdal půldruhé miliardy, má Státní pozemkový úřad pádný argument – sucho na jedné straně a přívalové deště na druhé. Asfaltové polní cesty, které za peníze vznikají, totiž pomáhají regulovat odtok vody z krajiny. Některé obce trápily především přívalové deště.
„Když byla průtrž mračen nebo větší voda, tak nám ohrožovala bezpečnost vozovky, která je vedle nás,“ připustil starosta Mladoňovic na Třebíčsku Jan Chloupek. Podle mluvčí úřadu Lenky Růžkové představují „různé příkopy, průlezy a meze“ důležitá protierozní a vodohospodářská opatření.
Pro obce, které si o státní dotace říkají, má obnova polních cest i jiný význam. Nové zpevněné komunikace odvádějí těžkou zemědělskou techniku z obecních silnic a slouží i k rekreačním účelům.
Podle Lenky Růžkové je pozemkový fond radnicím nápomocný. „Zajišťujeme výběrové řízení na projektanty, na zhotovitele stavby, zajišťujeme stavební povolení včetně financování i žádostí o dotace z evropských fondů,“ shrnula.
Dostane se na mnoho obcí, obnova jedné silnice přijde na jednotky milionů. Například Mohelno na Vysočině zatím obnovilo asfaltovou cestu na hrázi rybníka Tlustý a nyní se chystá napojit ji dál. „Bude navazovat na další asfaltovou agrocestu do sousední vesnice – Kladerub nad Oslavou,“ přiblížil mohelenský místostarosta Jiří Kostelník. Obec na to získala od pozemkového úřadu sedm milionů korun.
Jen v Kraji Vysočina obce loni obnovily nebo nově postavily osmnáct polních cest v hodnotě přes sto milionů korun. Stejné peníze mají starostové i soukromníci k dispozici i letos.