Kastelán: Napravili jsme necitlivou opravu po požáru v 70. letech. Práce na pohádkovém zámku v Hradci končí

V Hradci nad Moravicí končí rekonstrukce Červeného zámku – ten je součástí rozsáhlého zámeckého komplexu, který zahrnuje také Bílý zámek s Bílou věží a rozsáhlý park. Práce měly za úkol navrátit původní vzhled jedné z nejvýznamnějších památek regionu. Oprava Červeného zámku a východní vyhlídky začala v lednu 2017, teď ještě zbývají úpravy interiéru.

Zámek Hradec nad Moravicí usiloval o opravu své novogotické „červené části“ několik let, ministerstvo kultury mu nakonec přikleplo dotaci na konci roku 2016. Celkem 55 milionů korun bylo určeno na první a druhou etapu, které měly zachránit například to, co pokazila oprava po požáru severní části v roce 1972. Podle kastelána Radomíra Přibyly dělníci v té době původní vzhled památky nebrali v potaz.

Řešení téměř havarijního stavu Červeného zámku přišlo na řadu hned poté, co skončila generální oprava Bílého zámku v roce 2014. Některé části unikátní stavby z režného zdiva už na tom byly velmi špatně, například krovy, střechy, věžičky nebo střešní okna.  

V kritickém stavu byly takzvané spodní konírny pod zámeckým nádvořím. V posledních pár letech došlo zřejmě k porušení izolačních vrstev v nádvoří zámku, které způsobilo v zimních měsících narušení kleneb a stěn spodních koníren.
Radomír Přibyla
kastelán zámku Hradec nad Moravicí

Bylo také nutné staticky zajistit všechny narušené konstrukce, hlavně v takzvané Moravické věži Červeného zámku. Dělníci opravili i střechu hodinové věže, vstupní bránu a budovu bývalé kovárny. Hodinová věž je nově propojena se spodními konírnami, kde odborníci renovovali zřícenou klenbu. Důležitou částí byla oprava zámecké vyhlídky u Bílého zámku, která byla rovněž součástí první a druhé etapy oprav. 

Utajená studna a unikátní odvodňovací systém

Oprava odhalila i starou studnu ve spodních konírnách, o které neměli pámátkáři ani ponětí. Je hluboká zhruba patnáct metrů a skrývala se v zazděném prostoru bývalého skladu koksu. Na zámku už teď plánují, že se stane součástí prohlídkové trasy hodinovou věží a spodních koníren.

„Památkáře i archeology překvapil také nález odvodňovacího a odvětrávacího cihlového kanálkového systému v nádvoří,“ doplnil kastelán. Právě tomuto nádvoří se po rekonstrukci opět vrátila podoba zámecké dvorany. 

Pod přísným okem památkáře

Červený zámek je součástí národní kulturní památky a je pod dozorem památkářů. Na kontrolní dny docházejí minimálně jednou za týden a podle kastelána se i přes různé komplikace na stavbě nakonec všechny strany shodnou. 

„Práce byly v souladu s požadavky státní památkové péče, autentické prvky a konstrukce jsou obnovovány restaurátorskými postupy, zásahy související se statickým zajištěním byly omezeny na nejnutnější míru,“ řekl ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. 

Červený zámek v Hradci nad Moravicí čeká ještě třetí etapa oprav, která se zaměří na vnitřní prostory a fasádu. Dělníci by měli opravit hotelovou část, salonky, svatební apartmány i obě zámecké restaurace. „V současné době probíhá intenzivní jednání s ministerstvem kultury o pokrytí finanční částky na třetí etapu,“ doplnil Přibyla. O jakou částku by mělo jít, zatím není jasné. 

Lákavé místo pro turisty i filmaře

Historický skvost, kterému se přezdívá Perla Slezska, se nachází na severovýchodním výběžku Nízkého Jeseníku nad soutokem řeky Moravice a potoka Hradečná. Patří mezi nejvýznamnější památky severu Moravy. Zámek navštíví ročně zhruba padesát tisíc lidí. 

Interiéry i venkovní prostory lákají rovněž filmaře, natáčely se tam například záběry pro seriál České televize Brno Labyrint. Právě druhá série detektivního seriálu režiséra Jiřího Stracha se natáčela hned na několika místech na Moravě. Všechny díly Labyrintu je možné zhlédnout zde.  

  • Čtyřkřídlý Bílý zámek vznikl přestavbou goticko-renesančního hradu v období empíru. V 70. letech 19. století byl areál doplněn o novogotický Červený zámek postavený z režného zdiva podle projektu architektů Alexise Langera a Händela z Výmarů pro rod Lichnovských z Voštic.
  •  V držení hradeckého panství se vystřídalo osm knížat a hrabat Lichnovských v šesti generacích. Každý z nich byl mimořádného vzdělání, zájmů, schopností a vybraných styků. To vše napomohlo společensko-reprezentačnímu postavení hradeckého zámku i spektru a úrovni jeho sbírek. Vedle panovníků, hodnostářů evropských dvorů, politických a společenských celebrit hostil zámek také mnohé veličiny kulturního světa.
  • V květnu 1945 bylo panství konfiskováno ve prospěch státu a zámek záhy poté otevřen veřejnosti. Od roku 1978 probíhala generální oprava objektu a v současné době je jeho velká část přístupná návštěvníkům.
  • Zdroj: NPÚ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 2 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
10:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Mašinka nakonec v Liberty zůstane

Poslední parní lokomotiva v huti Liberty Ostrava, která tam stojí jako památník před závodem Doprava, se nakonec nebude prodávat jako nepotřebný majetek. Zůstane v podniku jako jeho symbol. Vedení firmy a odboráři se na tom domluvili s insolvenčním správcem Šimonem Petákem, který rozprodej majetku huti řídí.
před 5 hhodinami

Rodinu Huschových krutosti provázely i po válce

Richard Husch byl synem maďarského Němce a Židovky. Matka za války skončila v Terezíně, otec v pracovním táboře, přesto ho krátce po válce obyvatelé Hroubovic na Chrudimsku ubili. Rodinný dům původně konfiskovali nacisté, komunisté verdikt potvrdili. Přestože majitelka válku přežila, skončila s dětmi v maringotce v lese. Rodina si trauma nese dodnes.
před 5 hhodinami
Načítání...