Prostějov dá šest milionů na Národní sportovní centrum, majiteli zbývá zaplatit ještě dvojnásobek

Zastupitelé v Prostějově schválili šestimilionový příspěvek na zaplacení části zbývajícího devatenáctimilionového dluhu spolku Prostějov olympijský. Ten si vzal bezúročnou půjčku 23 milionů korun na stavbu Národního sportovního centra v Prostějově, ze které zatím splatil jenom čtyři miliony. Závazky spolku mají z pozice jeho členů zaplatit také Olomoucký kraj a Tenisový klub Prostějov. Kraj už sedmimilionovou dotaci schválil, dalších šest milionů má zaplatit klub.

Spolku Prostějov olympijský půjčil peníze tenisový klub v čele se sportovním manažerem Miroslavem Černoškem kvůli pozastaveným dotacím na stavbu sportovní haly. Bezúročná půjčka měla pouze ústní formu. Ministerstvo školství nakonec v září 2017 vyhlásilo dotační program zaměřený na národní sportovní centra a dotace obnovilo. Peníze ale nepokryly veškeré náklady na stavbu sportovní haly, která byla v Prostějově dokončena loni.  

Spolek z bezúročné půjčky zatím zaplatil jenom čtyři miliony, které měl na účtu. Podle hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO) dohoda počítá s tím, že zbývajících devatenáct milionů korun bude uhrazeno formou mimořádných členských příspěvků hejtmanství, prostějovského magistrátu a tenisového klubu.

Okleštěk podle opozice zadlužil kraj i město

Schválení příspěvku předcházela dlouhá debata zastupitelů Prostějova. Tamní opoziční zastupitel Petr Kapounek (Na rovinu) upozornil, že ústní půjčka byla učiněna bez vědomí tehdejší primátorky Prostějova Aleny Raškové (ČSSD) a není jasné, od koho peníze pocházejí.

Hejtman s tenisovým klubem něco dohodl ústně. Dodnes nevíme, kdo je věřitelem. Hejtman nepřímo zadlužil Olomoucký kraj a Prostějov bez našeho vědomí.
Petr Kapounek (Na rovinu)
opoziční zastupitel Prostějova

Podle zastupitele Jana Navrátila (Změna pro Prostějov) se původně tvrdilo, že projekt sportovní haly nebude město nic stát. V žádostech o dotace ale byla spoluúčast samospráv zahrnuta. „Nevím, proč jsme o tom nebyli informováni a proč nebyla spoluúčast řešena prostřednictvím členů spolku,“ upozornil zastupitel Aleš Matyášek (Na rovinu).

Halu navštěvují i školáci a veřejnost, argumentuje primátor

Primátor Prostějova František Jura (ANO) ale řekl, že ústní půjčku zákon umožňuje. Zároveň ovšem uvedl, že peníze poskytl klubu a potažmo spolku věřitel, který si nepřeje být zveřejněn. „Půjčka je od fyzické osoby, která žije,“ doplnil. Hala podle něj stála město dohromady 7,8 milionu korun, přičemž zařízení slouží i prostějovské veřejnosti včetně žáků zdejších škol. 

Opozice kritizuje i schválený sedmimilionový příspěvek od Olomouckého kraje, protože se podle ní počítalo s tím, že státní dotace pokryje veškeré náklady na stavbu sportovního centra. Okleštěk krajským zastupitelům řekl, že projekt připravilo předchozí vedení kraje a hejtman prý s ministerstvem školství o zvýšení podílu dotace neúspěšně jednal.

  • Stavba sportovního centra v Prostějově stála 143,3 milionu korun, z toho 110 milionů činila dotace ministerstva školství. Předchozí dotace Olomouckého kraje pokryla 13,4 milionu korun a zbývajících téměř dvacet milionů korun vlastní zdroje spolku včetně půjčky od Tenisového klubu Prostějov. Pozemky poskytlo město.
  • Hala slouží pro tréninky mladých volejbalistů, basketbalistů či tenistů a je určena i žákům zdejších škol. Hlediště pojme 340 diváků a kapacitu je možné navýšit pomocí rozkládacích tribun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 11 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 22 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 22 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánovčera v 18:28

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
včera v 13:00

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34
Načítání...