Přípravy na demolici Transgasu začaly. Do přístřešku před vchodem se už pustil bagr

Začaly přípravné práce na demolici souboru budov Transgas na pražské Vinohradské třídě. Kvůli stavbě lešení musí být pomocí těžké techniky například zbourán přístřešek před vchodem. ČTK to na dotaz sdělila Kristýna Křemenová za společnost HB Reavis, která je majitelem budov. Záměr odstranit stavby, jejichž památkovou ochranu stát odmítl, vyvolal kritiku části odborníků.

Přípravné práce na demolici Transgasu
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Přípravné práce na budově Transgasu budou pokračovat instalací lešení. Z technologických i bezpečnostních důvodů je potřeba odstranit překážky, které by postavení lešení bránily. To se týká například vchodového přístřešku, venkovní kašny, zábradlí a některých prvků na fasádě budovy,“ uvedla Křemenová.

Odbor výstavby v Praze 2 rozhodl o povolení demolice komplexu budov 9. ledna. Proti rozhodnutí se nikdo neodvolal. Na základě vydaného povolení má majitel dva roky na demolici. Společnost HB Reavis, která je majitelem Transgasu, začala několik dní po nabytí právní moci komplex zabezpečovat ploty. Následná demolice bude podle dřívějšího vyjádření Křemenové trvat několik měsíců. Práce mají být šetrné k životnímu prostředí a firma počítá i s úklidem případného znečištění okolních silnic.

Podle vyjádření mluvčího firmy Jakuba Vernera ze začátku února pro server E15 společnost nyní jedná s potenciálními zájemci o prodeji Transgasu. Demolice objektu by se měla uskutečnit podle plánu a případný nový majitel by mohl získat už jen volný pozemek. Vše bude podle Vernera záležet na rychlosti jednání.

Klub Za starou Prahu usiloval o zachování stavby, ale neuspěl

Soubor budov Transgas získala HB Reavis v roce 2014 od společnosti ČEZ. V únoru 2016 vlastník stavby oznámil, že má v plánu komplex zbourat a na uvolněném místě postavit polyfunkční budovu podle návrhu architektonického studia Jakub Cigler Architekti, která by mohla být dokončena začátkem roku 2021.

Komplex na Vinohradské ulici je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický. Záměr bourat soubor objektů vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky.

Ochránit soubor budov před demolicí se pokusil Klub Za starou Prahu, který navrhl ministerstvu kultury, aby je prohlásilo za památku. Pražské pracoviště Národního památkového ústavu to ale nedoporučilo a ministerstvo domy za památky nakonec neprohlásilo.

Zastánci budovy ji hodnotí jako vynikající ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu a postmoderny, ale také na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.