Útlum dolů OKD se nemusí stihnout podle plánu. Těžba uhlí může pokračovat déle

Jaké bude další dění ve společnosti OKD, zatím není jasné. Nejistota nyní panuje ohledně toho, zda se příští rok přestane těžit uhlí v dolech Darkov a Lazy. OKD je už rok a půl v úpadku. S postupným útlumem dolů počítá reorganizační plán, jehož účinnost se odkládá.

Horník v Dole Paskov
Zdroj: ČTK Autor: Vladimír Pryček

Proti reorganizačnímu plánu, který firmě schválili její věřitelé i Krajský soud v Ostravě, se totiž odvolaly největší neuznaný věřitel Citibank a mateřská NWR. Vrchní soud v Olomouci ještě o odvolání nerozhodl, a tak se účinnost plánu zatím odkládá. Není tak jasné, zda by se i při definitivním schválení plánu útlum dolů stihl uskutečnit ještě v příštím roce podle původního předpokladu.

 

„S ohledem na dále se snižující profil výroby nás v příštím roce nepochybně čeká další náročné období s mnoha úkoly na straně provozních výnosů, nákladů i útlumu.“

Antonín Klimša

výkonný ředitel OKD

„V současné době dokončujeme podnikatelský plán na rok 2018 a věřím, že bude – stejně jako v letošním roce – postaven na racionálních možnostech vydobytí ekonomických zásob černého uhlí, plynulých dodávkách našim zákazníkům a finanční rovnováze provozních výnosů a nákladů,“ uvedl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Pro podnik bude podle něj nadále podstatná schopnost pružně přizpůsobovat své náklady podmínkám trhu.

Ředitel dodal, že rok 2017 pro OKD znamenal především přípravu a předložení reorganizačního plánu, který firmě zajišťuje další existenci, ekonomickou stabilitu a těžbu. „Současně jsme našim věřitelům potvrdili, že po celou dobu insolvence se nám podařilo udržet všechny závody v provozu, pokračovat v dodávkách uhlí zákazníkům, upravit obchodní podmínky dodavatelských vztahů, realizovat programy úspor, hradit všechny závazky a mzdy v řádných termínech a zahájit první fázi provozní restrukturalizace – útlum Dolu Paskov,“ uvedl Klimša.

Aktuálně v OKD pracuje i se zaměstnanci z dodavatelských firem na 9500 osob. Během roku jejich počet klesl zhruba o 1500. Největší podíl na tom měli pracovníci ze zavíraného Dolu Paskov, k němuž patřily šachty ve Staříči a Chlebovicích či úpravna uhlí v Paskově a odkud odešlo přes 1100 lidí.

Uzavřením Dolu Paskov zároveň končí těžba černého uhlí v ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru.

Reorganizační plán OKD předpokládá, že se postupně budou utlumovat další doly. V roce 2018 měly přijít na řadu doly Darkov a Lazy a v roce 2021 ČSA. Těžba uhlí by v kraji definitivně měla skončit útlumem Dolu ČSM v roce 2023.

Vzhledem k časovému skluzu při schvalování plánu ale není jasné, zda se tento harmonogram nezmění, termíny mohou ovlivnit také podmínky na trhu s uhlím. Podle dřívějších informací by z dolů Darkov a Lazy mělo odejít více než 2 tisíce lidí.

Prisko převezme OKD Nástupnická

Reorganizační plán dále předpokládá, že doly a provozní majetek firmy přejdou do nové společnosti OKD Nástupnická, jejíchž 100 procent akcií získá za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.

Evropská komise tento měsíc potvrdila, že státní podnik Prisko může OKD Nástupnickou převzít, aniž by tím vznikly obavy z narušení hospodářské soutěže. S útlumem dolů pomůže Prisku další státní podnik Diamo. Schválení reorganizačního plánu dlouhodobě podporovaly i odbory.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.