Se schválením reorganizačního plánu OKD nesouhlasí ani NWR. Mateřská firma OKD

Proti schválení reorganizačního plánu OKD, která je v úpadku, se odvolala mateřská společnost NWR Holdings B. V. Ta jako jediná hlasovala proti i na schůzi věřitelů, která plán schválila. Vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku. Odvolání proti plánu už podala Citibank, jejíž více než desetimiliardové pohledávky insolvenční správce Lee Louda neuznal. O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.

Zaměstnanci těžební společnosti OKD
Zdroj: ČTK Autor: Vladimír Pryček

NWR ve svém odvolání mimo jiné uvedla, že reorganizační plán je v rozporu s právními předpisy Evropské unie ohledně poskytování veřejné podpory i s insolvenčním zákonem, když se soud nezabýval vyjádřením společnosti Alcentra.

Podle NWR insolvenční soud nesprávně posoudil, že reorganizační plán nesleduje nepoctivý záměr a že je reorganizační plán pro všechny věřitele výhodnější než konkurz.

Podle reorganizačního plánu mají být doly a provozní majetek firmy vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií získá za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.

Na prodej OKD Prisku si u Evropské komise stěžuje americká firma Alcentra ze skupiny BNY Mellon, která sama měla zájem o koupi akcií, ale byla z nabídky vyloučena. Uvedla, že za OKD nabízela 540 milionů korun.

Věřitelé reorganizační plán schválili v srpnu a soud tento měsíc. Samosoudce Petr Kula ve svém usnesení uvedl, že reorganizační plán splňuje všechny požadované podmínky. Společnost Alcentra podle něj nebyla poškozena ani znevýhodněna. Soudce uvedl, že její nabídku soud považuje za nedůvěryhodnou a spekulativní, neboť postrádá ekonomický smysl.

Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Odbory OKD chtějí zvýšení mezd

Odbory v těžební společnosti OKD chtějí, aby zaměstnavatel pro příští rok zvýšil mzdy. Jednají o tom s vedením firmy. Potvrdil to předseda Sdružení hornických odborů OKD (SHO) Jaromír Pytlík, který tento týden ve funkci skončí. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský jednání s odbory potvrdil. Černouhelná firma, která je od loňska v úpadku, stále shání desítky pracovníků.

Pytlík se po téměř šesti letech rozhodl skončit ve funkci předsedy odborů z osobních důvodů. Novým předsedou SHO bude odborový předák z Dolu Paskov Rostislav Palička. „Ještě v listopadu budu pomáhat, protože jednáme o odměnách na Vánoce pro letošní rok a jednáme o dodatku ke kolektivní smlouvě. Chceme navýšit tarify pro příští rok. Mzdy jsou problematické a nemáme lidi,“ řekl Pytlík.

V OKD nyní včetně dodavatelských firem pracuje okolo 9500 lidí. Průměrná hrubá mzda v OKD činila loni 32 703 korun. V Moravskoslezském kraji byla v roce 2016 průměrná mzda 25 171 korun.

V OKD se dál těží uhlí. Nyní tam i s dodavatelskými firmami pracuje zhruba 9500 lidí. Dokud plán nenabude účinnosti, nemůže firma začít dělat jednotlivá připravovaná opatření, například plánované zavírání dalších dolů. Letos OKD ukončilo těžbu v Dole Paskov, v roce 2018 by podle reorganizačního plánu měla těžba skončit v dolech Darkov a Lazy.