Kvalitnímu uhlí z Paskova je konec. Na jeho dovozu už vydělávají Australané i Kanaďané

S nedostatkem koksovatelného uhlí se tři měsíce od uzavření Dolu Paskov potýkají firmy v Moravskoslezském kraji. Potřebují ho hlavně pro výrobu železa a oceli. „Do největších hutí tak míří materiál například z Kanady nebo Austrálie,“ zjistila redaktorka České televize Pavla Daňková.

Horník v černouhelném dole
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Sehnat podobně kvalitní surovinu, jako byla ta z Paskova, ale není podle představitelů jednotlivých firem jednoduché. „Vyrovnat se se ztrátou koksovatelného uhlí nebylo snadné třeba pro Třinecké železárny. Roční spotřeba uhlí se tady při objemu výroby 2,5 milionu tun oceli pohybuje kolem jednoho milionu tun,“ uvedla Pavla Daňková.

Z OKD, která je v úpadku od loňského května, přitom společnost brala v minulosti zhruba polovinu potřebného množství. Firma se na přechod k jiným dodavatelům připravovala už několik měsíců dopředu, v podstatě všechny suroviny mají ale jiné vlastnosti, než mělo uhlí z Paskova.

Železárny budou zpracovávat také uhlí z Kanady. Stále ale chtějí podle Pavly Daňkové odebírat i uhlí české a polské. Pro dodržení správných parametrů koksu se však musí vytvořit směs z několika druhů uhlí. Firma staví také v těchto dnech rovněž speciální pec na zkoušení uhlí, jedná se o menší zařízení, kde by byl materiál testován. Stavba by měla být dokončena letos v polovině července. 

Nové dodavatele hledají také v ostravském Mittalu – do této huti míří uhlí dokonce až z Austrálie. Zástupci OKD nechtějí svůj aktuální těžební plán a plnění závazků vůči dodavatelům komentovat s odkazem na probíhající insolvenci. Soud bude o případné reorganizaci nebo konkurzu firmy rozhodovat na konci srpna

V krizi i kvůli nízkým cenám uhlí 

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé podali k soudu celkem více než 570 přihlášek a žádali po OKD dohromady přes 24,3 miliardy korun. Insolvenční správce Lee Louda ale většinu popřel, uznal jen pohledávky zhruba za 2,8 miliardy korun.

V OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje víc než 10 000 lidí. Od vyhlášení insolvence, kterou navrhlo samo OKD, už firma udělala mnoho úsporných opatření. Jedním z hlavních bylo právě ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.

 

O příspěvek pro propouštěné horníky je zájem

O příspěvek pro propuštěné horníky, o který mohou od 1. června 2016 žádat zaměstnanci OKD a od prosince i pracovníci dalších menších těžebních společností, už požádalo 1380 lidí. Většina žádostí byla schválena. Uvedla to mediální zástupkyně státního podniku Diamo, který přijímá žádosti a vyplácí příspěvky, Jana Dronská.

Státní příspěvek má sloužit ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem těžby. Z těžební společnosti OKD, která je od loňska v úpadku a v březnu z ekonomických důvodů ukončila těžbu ve ztrátovém Dole Paskov, odešlo jen letos více než 1000 lidí.

„Mohu potvrdit, že nový státní příspěvek plní svůj účel a je o něj velký zájem. Největší vlnu žádostí jsme zaznamenali během letošního dubna, kdy podávali žádosti zaměstnanci Dolu Paskov.“

Tomáš Rychtařík

ředitel státního podniku Diamo

Dronská uvedla, že o příspěvek požádalo dosud 968 bývalých zaměstnanců Dolu Paskov. Zaměstnanci z jiných dolů OKD na Karvinsku podali 191 žádostí. „Převažují důlní pracovníci, ale mezi žadateli je také několik desítek žen. Nejstaršímu žadateli bylo 63 let, nejmladšímu 21 let. Pouze pět žádostí bylo z důvodu nesplnění podmínek zamítnuto,“ uvedla Dronská.

Horníci pracující převážně v podzemí mají dostávat 8000 korun a ostatní pracovníci 7000 korun měsíčně. Podporu budou dostávat tři až pět let – podle věku a odpracované doby. Zatím podnik Diamo vyplatil na příspěvcích přes 12 milionů korun. Až naběhnou i platby pro bývalé zaměstnance Dolu Paskov, bude Diamo vyplácet přes osm milionů korun měsíčně. Kromě samotného OKD mají na příspěvek nárok i bývalí zaměstnanci odštěpného závodu GEAM podniku Diamo a společností Slezská důlní díla a OKD, HBZS.