Hromy v jižních Čechách napsaly tečku za bouřnými dny

Silné bouřky, které se ráno objevily na jihu Čech a odpoledne také na Javornicku a ve Slezsku, podle všeho napsaly tečku za nezvykle dlouhým obdobím lokálních bouřek. Od nového týdne by se mělo vyčasit.

Video Události
video

Reportáž: Přehradám bouřky nepomohly

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo v uplynulých dnech v horských a podhorských oblastech Šumavy místy kolem 30 milimetrů srážek. „Bouřková činnost bude zejména na Českokrumlovsku pokračovat, může spadnout dalších 40 milimetrů,“ varovali meteorologové ještě dopoledne s tím, že vzhledem k nasycení půdy vodou mohou na některých místech v případě bouřek s přívalovým deštěm přechodně stoupat hladiny menších toků.

Jihočeské podhůří Šumavy je ale v rámci republiky jedno z mála míst, kde k tomu může dojít, protože jinak většina českého území hlásí slabé až velmi slabé nasycení vodou. Výjimku vedle Šumavy tvoří také Jeseníky, Beskydy, Jizerské hory a Krkonoše.

V případě nedělních bouřek se tak sice u Větřní na krátko vylil z koryta Heřmanský potok, Veselí nad Lužnicí ale nezaznamenalo žádnou změnu ani na jedné ze svých řek. A i když by Nežárka podle předpovědi měla po dnešních deštích o něco vystoupat, její stav i tak zůstane hluboko pod úrovní 1. povodňového stupně.

Nevyhovující jsou i stavy podzemní vody, které zůstávají nízké napříč republikou. A absolutní hodnoty nehlásí ani přehrady. Například ty v Ústeckém kraji jsou naplněné z osmdesáti procent. Vodohospodářům totiž spíš než na bouřky čekají na vytrvalý déšť. „Vodní deficit v přírodě určitě je. To, že aktuálně prší, neznamená, že to situaci vyřeší,“ dodává mluvčí povodí Ohře Jan Svejkovský.

Video Bouřková mračna na Prachaticku
video

iReportér: Bouřková mračna u Volar na Prachaticku

Zdroj: Josef Levý
 

Bouřky by měly odeznít v novém týdnu

Jak tento týden připomněl meteorolog České televize Jiří Žák, bouřky v tomto období nejsou ničím výjimečné, nezvykle může působit jen dlouhá doba jejich trvání. Oblast nízkého tlaku vzduchu nad střední Evropou se totiž pohybuje jen velice pomalu, navíc je vyplněná relativně teplým a zejména vlhký vzduchem. Sluneční paprsky vlhký vzduch zahřívají a ženou vzhůru, kde z něj vznikají právě bouřkové mraky.

Změnu by měl přinést začátek nového týdne, v pondělí i v úterý má mraků výrazně ubýt a déšť se může objevit jen při přechodně zvýšené oblačnosti na západě republiky. Jinak republiku čeká slunný začátek týdne, kdy by měly teploměry opět překonat hranici letního dne (25 stupňů Celsia).

K teplotám nad pětadvacet stupňů se Česko naplno dostane v následujících čtyřech týdnech. Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ se maximální denní teploty příští týden budou pohybovat mezi 20 až 26 stupni, poté bude průměrná denní teplota zvolna stoupat.