Praha možná přijde o možnost vydávat vlastní stavební předpisy

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) plánuje zrušit Praze výjimku ze stavebních předpisů. Hlavní město by v takovém případě nemohlo vydávat vlastní stavební předpisy. Počítá s tím připravovaná novela stavebního zákona. Podle náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického (SZ) to ale může destabilizovat právní prostředí, developeři zase varují před zastavením výstavby na několik let.

„Ministerstvo už pražské stavební předpisy řeší dva roky. Předchozí novela byla nevykonatelná, proto ministerstvo přistoupilo k jejímu pozastavení. Pokud Praha odstraní naše výtky a projde to notifikací, tak bude mít své oživené stavební předpisy. Pokud však předpisy nebudou do března 2016 přijaty, tak paní ministryně už říkala několikrát, že Praze toto oprávnění odebere. Na to musí reagovat i stavební zákon,“ uvedl ředitel ministerského odboru poradců Lukasz Kryński. Resort by se podle něj navíc obrátil na soud, aby pražské stavební předpisy úplně zrušil.

Praha na novele stavebních předpisů pracuje. Podle Stropnického má platit od 1. ledna příštího roku. „Pokud by ministerstvo vypustilo Praze možnost mít výjimku z celostátní vyhlášky a přinutilo tím Prahu řídit se podle celostátních pravidel, tak by to nejen zmařilo celou práci na novele pražských stavebních předpisů, ale přispělo by to k destabilizaci celého právního prostředí,“ prohlásil náměstek.

„Představa, že od 1. ledna vejde v platnost novela PSP a bude platit pouze půl roku a pak ji novela stavebního zákona zruší, tak to je něco, co nikdo nechce. Ministerstvo však už ukázalo, že se nezastaví ani před takovým zásahem do pravomocí samosprávy, jako je pozastavení účinnosti předpisů,“ dodal Stropnický. Naznačená situace děsí i developery. Poukazují na to, že situace v metropoli je od ostatních měst odlišná, ať už například mírou zalidnění, či existencí metra. „Podle obecných předpisů se v Praze nedá stavět, zkoušeli jsme to. Bude to katastrofa, nebude se několik let stavět. Netýká se to jen soukromých investorů, ale všech. Ani Praha si nic nepostaví,“ obává se generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.

Pražské stavební předpisy vyvolávají v Praze už několik měsíců bouřlivou debatu. Účinnost původních předpisů nakonec kvůli výhradám v lednu pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. Stalo se tak po bouřlivé mediální roztržce, kterou kvůli regulaci reklamy, kterou předpisy přinášely, vyvolala billboardová lobby. Ministerstvo zrušení předpisů zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Minulý týden pražští radní schválili novelu předpisů, která všechny výtky ministerstva řeší.