Na Vysočině nechtějí zadrátovanou krajinu

Lípa/Kožlí/Herálec (Vysočina) - Obce na Vysočině protestují proti plánované trase vedení velmi vysokého napětí z elektrárny v Temelíně. Jak říkají, nechtějí zadrátovat krajinu a odmítají další stožáry těsně vedle domů. Snaží se proto prosadit, aby trasa vedla jinudy, nebo se využily stávající sloupy.

Obec Lípa u Havlíčkova Brodu se úspěšně bránila větrným elektrárnám a teď věří, že se ubrání i výstavbě stožárů nového vedení velmi vysokého napětí. Na svém katastru už několik vedení má a nechápe proto, proč by hned vedle měly vyrůstat nové stožáry. Podle slov starosty by obec preferovala sloupy s vícenásobným vedením. Nechce už přidávat další sloupy do přírody a znehodnocovat pozemky či jejich cenu. Novým vedením se stěžuje i zemědělcům možnost je obhospodařovat.

Jana Jabůrková, ředitelka firemní komunikace Čeps a.s.:

„My hledáme kompromis - ale v rámci toho existujícího koridoru, my si nemůžeme vymyslet jinou trasu, musíme se držet územního plánu schváleného vládou.“

Video Reportáž radovana Daňka
video

Reportáž radovana Daňka

Proti „zadrátované krajině“ jsou kromě desítek obcí také nejrůznější ekologické organizace a regionální politici ze Strany zelených. „My to označujeme, nebál bych se říct, za skandální, protože tohle porušení krajiny je nevratné a nedá se s tím příliš moc dělat,“ vyjádřil se Miroslav Pecha ze Strany zelených.

Sto dvacet sedm kilometrů vedení od elektrárny v Temelíně až k rozvodně u Havlíčkova Brodu postaví provozovatel distribuční soustavy ČEPS za 12 miliard korun. Teď se ke stavbě nejpozději do 4. července může kdokoli vyjádřit v rámci řízení EIA. Udělá to například i obec Herálec, jejíž zastupitelstvo schválilo záměr posunout vedení mimo obydlenou oblast. Až 45 metrů vysoké stožáry ve zhruba třistametrových intervalech se mají začít budovat po roce 2015.

Kilometry vedení vysokého napětí
Kilometry vedení vysokého napětí
Více fotek
  • Kilometry vedení vysokého napětí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1761/176034.jpg
  • Přibližná trasa plánovaného vedení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1761/176036.jpg