Herní automaty by mohly zmizet z Prahy. Radní schválili jejich zákaz

Herní automaty a videoloterijní terminály by v Praze mohly skončit. Plošný zákaz takzvaných technických her schválili v pondělí pražští radní. Finální rozhodnutí bude na zastupitelstvu, které se sejde ve čtvrtek. V poslední době se proti návrhu vyjádřili zástupci opozičních ANO a ODS i koaličního STAN. Plošný zákaz automatů kritizují i některé městské části v čele s Prahou 1.

Základním principem vyhlášky je povolit živou hru v městských částech, které si nezvolí nulovou toleranci hazardu, a zároveň zakázat všechny technické hry. „Hlavní město Praha přitom vychází z předpokladu, že negativní důsledky provozování hazardních her jsou spojeny zejména s provozováním technických her, které jsou dlouhodobě považovány za nejrizikovější,“ píše se v důvodové zprávě k vyhlášce. Nulovou toleranci podle dokumentu požaduje 41 městských částí z 57.

O výjimky ze zákazu automatů pro vybrané podniky žádalo devět městských částí: Praha 1, 3, 9, 11, 13, 14, 15, 17 a 18, později se připojil také Zličín. Magistrát ohledně možnosti jejich žádostem vyhovět oslovil advokátní kancelář, která měla navrhnout objektivní kritéria, podle kterých by se v souladu s požadavky antimonopolního úřadu výjimky udělovaly. To se prý však nepodařilo.

Šetření provedené magistrátem navíc podle dokumentu odhalilo, že řada podniků, které jsou vedeny jako kasina, jsou ve skutečnosti herny pouze s automaty a podmínku živé hry obcházejí umístěním kola štěstí nebo stolků na kostky, které však nikdo nehraje a jejich obsluha zároveň pracuje například za barem.

Živé hry jsou navíc často nastaveny tak, aby byly pro hráče neatraktivní. Pracovníci magistrátu navštívili 40 procent provozoven v metropoli a obcházení pravidel podle zprávy nalezli ve většině podniků v Praze 1, 3, 9, 11, 13 a 14.

45 minut
Brífink po jednání pražských radních 7. září
Zdroj: ČT24

Pravidla porušuje většina kontrolovaných podniků

Tyto závěry podle dokumentu potvrzuje Celní správa, která má kontrolu kasin na starosti. Od začátku roku 2019 do konce července letošního roku provedli celníci 80 kontrol kasin, z toho v 60 případech zjistili porušení zákona. Porušení se dopustilo 58 podniků ze 101, které jsou nyní v metropoli povoleny. „Z uvedeného je (…) zřejmé, že v současné době představují takzvaná kvazikasina většinu provozoven na území hlavního města Prahy,“ píše se v dokumentu.

Magistrátu a městským částem jdou z daně z hazardních her peníze, které musí ze zákona využít na podporu sportu, kultury, školství a sociální oblasti. Podle protestujících městských částí bude jejich výpadek v době koronavirové krize znát citelněji než jindy.

Magistrát uvedl, že podniky v případě schválení vyhlášky budou muset automaty rušit až po vypršení vydaných povolení, takže v následujících třech letech nebudou výpadky nijak citelné. Náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) navíc dostal za úkol navrhnout způsob kompenzace výpadů příjmů městských částí daných omezením hazardu.

Vyhnánek také odhadl, že výpadek z příjmů města – zhruba 400 milionů korun ročně – nastane až zhruba za tři roky a město by mělo být schopné se bez peněz z automatů obejít. 

Radní Hana Marvanová (za STAN), která vyhlášku připravila, ji minulý týden z jednání radních stáhla na žádost náměstka Petra Hlubučka (STAN), aby ji projednala pražská organizace STAN. „Na vyhlášce se nezměnilo nic, pouze jsem vysvětlovala kolegům důvody, proč je takto formulovaná,“ vysvětlila v pondělí radní a dodala, že výbor STAN i klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) vyhlášku jednomyslně schválili, stejně jako nyní radní.

Původní vyhláška o hazardu byla v uplynulých letech několikrát novelizována. Od roku 2013 platí znění, které stanovilo místa a čas, kde a kdy lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Tuto formu však podle Marvanové napadli provozovatelé kasin v různých městech u antimonopolního úřadu a například v případě Ostravy již úřad rozhodl v jejich prospěch, takže se dá předpokládat, že se tak stane i v případě Prahy. Vyhlášku je proto podle ní nutné změnit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 40 mminutami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 hhodinami

Za loňským požárem v Národním divadle byl nejspíš nedopalek cigarety

Loňský požár v historické budově Národního divadla způsobil škodu 2,5 milionu korun, prvotní odhad přitom byl deset milionů. Policie ukončila prověřování události, trestný čin nezjistila, požár pravděpodobně vznikl od nedopalku cigarety, sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. V technickém zázemí divadla hořelo loni 26. listopadu odpoledne, u požáru zasahovaly desítky hasičů.
9. 4. 2025

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
9. 4. 2025

Při potyčce na Letné v Praze byli dva lidé pobodáni

Při potyčce čtyř mužů na pražské Letné byli dva z nich pobodáni, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk utrpěl zranění hlavy. Všichni tři zranění skončili v nemocnici. Podezřelého policie zadržela a zjišťuje další okolnosti incidentu.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025

Pražské metro se naposledy prodloužilo před deseti lety

Před deseti lety se otevřely čtyři stanice pražského metra na trase A – Nádraží Veleslavín, Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol. Nejvytíženější je Nádraží Veleslavín, kde vystupují cestující na letiště. Končí tam i řada příměstských autobusových linek. Jde o zatím poslední otevřené stanice pražského metra. Dopravní podnik pracuje na budování trasy D, provázejí to ale potíže.
6. 4. 2025

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Havárie vodovodu zastavila v části Prahy tramvaje

Havárie vodovodu zastavila ve čtvrtek ráno v Praze provoz tramvají mezi zastávkami Hradčanská a Strossmayerovo náměstí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Pět tramvajových linek začalo jezdit odklonem, v úseku výluky jezdí náhradní autobusy. Oprava by podle stránek Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) mohla skončit odpoledne.
3. 4. 2025
Načítání...