„Je nepochopitelné, co se tam dělo,“ vypověděla matka chlapce, který po pooperačních komplikacích skončil v kómatu

Mnoha chyb se podle matky chlapce, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím zůstal v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka v úterý vypovídala jako svědkyně před pardubickým soudem. Chyby podle ní nastaly při předoperačních vyšetřeních, operaci i řešení kritické situace při masivním krvácení dítěte několik dní po zákroku. Kvůli němu nemohl chlapec několik minut dýchat a má poškozený mozek. V té chvíli nemocniční personál podle ní fatálně selhal. Na případ upozornil Pořad ČT Infiltrace.

Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti jsou obžalovány zdravotní sestry Barbora Špásová a Alena Chovancová a lékařka Martina Šípková. Podle matky chlapec začal v noci několik dní po operaci silně krvácet, šla proto pro sestry, aby zavolaly ARO tým. Ty si však nevěděly rady a řekly jí, aby s dítětem sama odešla na ORL ambulanci.

Ukázalo se ale, že je v noci zavřená, dlouho nikdo nemohl najít klíče ani přivolat specializovaného lékaře. Sloužící lékařka Šípková se podle matky o chlapce příliš nezajímala. Žalobě pro přečin neposkytnutí pomoci čelí i nemocnice jako právnická osoba.

„Chyba byla hned od začátku a chyby se nabalovaly. V první řadě měly sestry přivolat ARO tým. Já jsem jim do poslední chvíle věřila, že tam bude nachystaný a připravený. Kdyby tam byl ARO tým, nedojde k situaci, ke které došlo,“ uvedla matka chlapce.

V emotivním vystoupení popsala celý příběh svého dítěte od prvotních vyšetření až po fatální následky pooperačních komplikací. Lékaři podle ní nepostupovali správně už při diagnóze, operace mandlí byla zbytečně rozsáhlá, navíc ji údajně prováděl lékař, který k tomu neměl příslušné oprávnění. Jedna sestra při pooperačních komplikacích propadla panice, snažila se přivolat zdravotnickou záchrannou službu, která sídlí mimo areál nemocnice. Sloužící lékařka od dítěte na chodbě před ambulancí odešla, aniž se mu věnovala.

9 minut
168 hodin: Zničený život
Zdroj: ČT24

„Je nepochopitelné, co se tam dělo,“ uvedla matka. Sama ve stresu na chvíli ztratila vědomí. Později chtěla jít s chlapcem o patro výš na lůžkovou část ORL oddělení, sestra ji však zadržela. Přivolaný lékař z ORL Roman Michálek podle matky křičel na sestry, aby mu přinesly odsávací zařízení, neboť to ambulantní nefungovalo, navíc dítěti poškodil kovovou trubičkou zub. Chtěl po matce, aby sama přivolala ARO tým, ona však u sebe neměla telefon, dítě jen doprovázela.

Lékař položil chlapce na podlahu ambulance, což zřejmě vedlo k neprůchodnosti dýchacích cest plných krve. Matka tvrdí, že jejich zprůchodnění nezajistil intubací. Snažil se dítě resuscitovat, trvalo to ale příliš dlouho a panoval všeobecný chaos. Lékař z ARO týmu přišel až po asi dvaceti minutách od počátku události. Se zpožděním se dostavil také primář dětského oddělení Marian Šenkeřík, který měl mít ten den příslužbu. Chlapec byl poté převezen na specializované pracoviště Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Podle matky se Šenkeřík staral jen o úhradu hospitalizace v Pardubicích.

Nemocnice nechtěla vydat dokumentaci a kamerové záběry

Matka také uvedla, že Pardubická nemocnice rodině později nenabídla psychologickou pomoc ani pomoc s péčí o postiženého syna. Ten je již čtyř roky ve vegetativním a horšícím se stavu. „Život se nám úplně otočil naruby. Adámek je ležící a já o něj pečuji 24 hodin denně,“ uvedla matka.

Se zdravotnickou dokumentací podle ní lékaři později manipulovali, nemocnice ji rodině dlouho odmítala vydat stejně jako záběry z kamer, které dokumentovaly dění na chodbě nemocnice. Po zveřejnění případu v médiích náměstek léčebné péče pardubické nemocnice Michálek rezignoval.

Nemocnice neměla dostatečně stanovený postup, míní státní zástupce

V případu je obžalována z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti i společnost Nemocnice Pardubického kraje jako právnická osoba. Podle státního zástupce její vina spočívá v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů.

Podle obžaloby mělo krvácející dítě zůstat na lůžku ve stabilizované poloze, aby krev mohla volně odcházet. Bylo nutné přivolat zkušeného odborníka, pacienta uspat, zaintubovat a zastavit krvácení.

Rodina chlapce se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco navýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Pardubický kraj

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
31. 3. 2025

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025

Kriminalisté řeší výbuch v Poličce pro nedbalost

Kriminalisté řeší úterní výbuch v Poličských strojírnách jako obecné ohrožení z nedbalosti. Zahájili úkony trestního řízení. V hale ve středu začal pyrotechnický průzkum, který potrvá minimálně několik dní. Kriminalisté pak musí místo ohledat a potom může začít vyklízení. Výbuch postihl závod v úterý ráno, jeden člověk byl vážně zraněný. Podle statika je hala nebezpečná.
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025

Na Svitavsku vybuchl sklad s municí

Areál Poličských strojíren na Svitavsku zasáhl v úterý ráno výbuch. Neštěstí se stalo v jednom z objektů společnosti STV Group, která v Poličce vyrábí munici. Jeden člověk utrpěl vážné zranění. Možnou příčinou výbuchu je podle policie závada na výrobní technologii v jedné z hal. Všichni zaměstnanci byli evakuovaní, uvedli zástupci hasičů a policie. Firma uvedla, že od středy začne obnovovat výrobu.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

V šesti obcích v sobotu hlasovalo 53 procent voličů

Sobotní mimořádné volby do zastupitelstev šesti obcí přilákaly celkem 53 procent voličů. Je to méně než při předchozích komunálních volbách loni v prosinci, k nimž ve čtyřech obcích přišlo v průměru 61 procent voličů, oznámil Český statistický úřad.
16. 3. 2025
Načítání...