Knobloch z olomoucké kauzy dopravních zakázek jde do vazby, se Záchou rezignovali na funkci i členství v ODS

3 minuty
Události: Olomoucká kauza dopravních zakázek
Zdroj: ČT24

Městský soud v Brně poslal do vazby podnikatele a člena regionální rady ODS v Olomouckém kraji Roberta Knoblocha v kauze nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji. Po vazebním zasedání to řekl státní zástupce Robert Henzel. Žalobci navrhli vazbu kvůli obavě z útěku, Knobloch ale může složit kauci jeden milion korun. Náměstek olomouckého hejtmana Michal Zácha, který je jedním z třinácti obviněných, rezignoval na svoji funkci i členství v ODS. Ke stejnému kroku přistoupil ve středu večer i Knobloch.

Policisté v kauze v úterý obvinili třináct lidí, většina z nich se trestných činů měla podle kriminalistů dopustit ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Je mezi nimi krajský šéf ODS a náměstek hejtmana pro dopravu Michal Zácha (ODS), který byl po výslechu a sdělení obvinění v úterý odpoledne propuštěn. Hejtman Josef Suchánek (STAN) novinářům po jednání koaliční rady kraje řekl, že od Záchy obdržel rezignační dopis. Rezignoval také na členství v ODS. K neprodlenému pozastavení členství ho podle mluvčího strany vyzvala krajská organizace.

Knobloch byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny, která se podle kriminalistů podílela na ovlivňování dopravních zakázek. Čtyřiapadesátiletý podnikatel a lobbista byl dlouholetým sponzorem strany, podle obchodního rejstříku je majitelem či spolumajitelem řady firem, je také spoluvlastníkem Obchodního centra Trumf, restaurace Devět křížů na D1 či přerovského penzionu U Madony, zjistila ČTK.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali nejen na olomouckém krajském úřadě a přerovské radnici, kde má Zácha kancelář jako uvolněný radní, ale i ve stavebních firmách, na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK) a doma u obviněných.

Zadržen byl i současný ředitel Správy silnic Olomouckého kraje

Zadržen byl podle informací ČTK také současný ředitel SSOK David Štěpánek. Na seznamu obviněných je podle Deníku N spolu s bývalým ředitelem Petrem Foltýnkem a dalšími dvěma pracovníky z krajské správy silnic, nechybějí tam také čtyři přední zástupci stavebních firem.

Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Většině obviněných je kladeno za vinu spáchání těchto trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny a rovněž i trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině, uvedl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun. 

Podle Deníku N organizovaná skupina, která měla ovlivňovat způsob výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj, fungovala dva roky. Kromě Knoblocha a Záchy byl v jejím čele podle detektivů z NCOZ tehdejší manažer stavebního koncernu Porr Roman Láčík. Zácha měl podle Deníku N zajistit předem vybrané stavební zakázky pro firmu Porr nebo pro společnosti, které skupina předem určila.

Manažer Láčík měl vybrat další stavební společnosti (podle dostupných informací čtyři až pět), s nimiž se měla uzavřít dohoda o rozdělování připravovaných stavebních tendrů. Společnosti pak podle policie měly účelově navyšovat nabídkové ceny za účelem ovlivňování ceny zakázek. Skupina údajně fungovala na principu loajálnosti.

Celá kauza má dopad i na politickou sféru, olomoucká ODS v úterý vyzvala Záchu i Knoblocha k pozastavení členství v ODS a vzdání se všech volených veřejných funkcí. Pokud dvojice členství sama nepozastaví, může tak učinit i místní organizace ODS. Kvůli pondělnímu zásahu NCOZ se mimořádně sejde také koaliční rada.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 2 hhodinami

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
11. 4. 2025

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
5. 4. 2025

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
3. 4. 2025

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025
Načítání...