Alšově jihočeské galerii vadí „naprosto nepochopitelná“ výjimka

2 minuty
Alšově jihočeské galerii se nelíbí výjimky z uzavření
Zdroj: ČT24

Čtvrtý stupeň protiepidemického systému, do něhož Česko úderem pátku vstoupilo, znamená mimo jiné uzavření galerií a muzeí. Vybrané výstavy s unikátními zahraničními výpůjčkami ale dostaly výjimku. To považují někteří jiní galeristé a ředitelé muzeí za nespravedlivé. Ozvala se například Alšova jihočeská galerie.

Fungovat stále mohou, s dodržením potřebných opatření, soukromé galerie, pokud se kromě vystavování zabývají i prodejem uměleckých děl. Výjimku hlavní hygienička Jarmila Rážová udělila na žádost ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) také dvěma výstavám ve veřejných institucích, obě totiž prezentují unikátní zahraniční výpůjčky a nelze je prodloužit.

Sluneční králové v Národním muzeu jsou vyvrcholením dlouholetých snah o prezentaci archeologických nálezů ze starověkého Egypta. Rembrandt: Portrét člověka v Národní galerii pak přibližuje jednoho z nejslavnějších malířů. Obě výstavy byly otevřeny už před aktuálním omezením. 

„Tyto výstavy jsou skutečně unikátní. Sluneční králové se chystali desítky let, nebudou se opakovat ani jinde na světě, stejně jako Rembrandt, ten už se takhle také nikdy neobjeví,“ zdůvodnil výjimky ministr kultury. 

Rozhodnutí respektujeme, výjimky nechápeme

Alšova jihočeská galerie patří k těm, které upozorňují na nerovný přístup ministerstva ke kulturním institucím. Podle ředitele Aleše Seiferta je výjimka pro dvě „národní“ instituce „naprosto nepochopitelná“. „Myslím si, že zrovna v galeriích, kde se nařízení striktně dodržují, je nákaza covidem nula,“ podotýká. 

Také podle kraje, tedy zřizovatele, je i galerie schopna dodržet přísná hygienická opatření, aby mohla zachovat provoz. Kraj proto zvažoval, že zažádá o výjimku. A to i přesto, že v současnosti nevystavují žádná zahraniční díla. „Neznáme pravidla, na základě kterých se definuje státní zájem. Žádost budeme dávat ‚nablind‘,“ uvedl vedoucí odboru kultury a památkové péče Patrik Červák. 

Prozatím má ale galerie, jak vládní nařízení vyžaduje, zavřeno. „Padlo rozhodnutí, pořád jsme v právním státě a měli bychom ho respektovat,“ nepochybuje Seifert. Po pár dnech uvolnění se návštěvníkům musely zavřít i další galerie, muzea a památky, zapomenout mohou lidé také na návštěvu kina či divadla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 29 mminutami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...