Cenu Magnesia Litera může získat Jan Žižka, Městská poezie Brno i rozhovor s Markem Váchou

Na literární ocenění Magnesia Litera je nominováno 27 knih a šest blogů. Aktuální 19. ročník zaznamenal rekordní počet 488 přihlášek. Cenu mohou získat Možnosti milostného románu Jana Němce, rozhovor s Markem Váchou Jízda v levém pruhu, monografie Jan Žižka od Petra Čorneje nebo blog o Crohnově nemoci. Slavnostní udílení cen se uskuteční 7. dubna na Nové scéně Národního divadla a přímý přenos odvysílá ČT art.

Nominace na Literu za prózu
Zdroj: Magnesia Litera

V nejpočetněji zastoupené kategorii Litera za prózu jsou mezi šesti nominovanými román Jiřího Kratochvila Liška v dámu, soubor povídek Kolem Jakuba od Michala Vrby, románový debut Štěpána Kučery s názvem Projekt Gilgameš, pamfletický román Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský Davida Zábranského, Možnosti milostného románu Jana Němce a próza Veroniky Bendové Vytěženej kraj.

Největší nárůst v počtu přihlášek zaznamenala kategorie Litera za knihu pro děti a mládež. Z 84 přihlášených titulů byla do nominace vybrána autorská encyklopedie Davida Böhma A jako Antarktida - Pohled z druhé strany, básnická sbírka Každá věc má něco společného se štěstím, kterou napsal Peta Borkovec, nebo Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové od Petra Koťátka.

V kategorii Publicistika je nominována kniha rozhovorů s českými a moravskými samotáři Jako v nebi, jenže jinak od Aleše Palána, životopisná vyprávění Hornické vdovy Kamily Hladké nebo rozhovor Jízda v levém pruhu, který vedli Marek Vácha a Jožin Valenta.

Nositele hlavního ocenění soutěže Magnesia Litera, tedy Knihu roku, tradičně vybere třísetčlenná porota zástupců literárního odvětví. Loni v této kategorii zvítězil román Radky Denemarkové Hodiny z olova. Knihy se za minulý rok prodalo více než 13 tisíc výtisků.

Nominaci získalo i šest blogů 

Šest nejlepších blogů roku 2019 vybrala tříčlenná porota složená ze spisovatelky Anny Bolavé, básníka Petra Borkovce a publicisty Ondřeje Nezbedy. Vítěze zvolí čtenáři blogů, hlasovat mohou do 4. dubna.

Odměnu 50 tisíc korun na knižní vydání blogu může získat Natálie Ficenová, která píše o autismu na Zrzi.cz, facebookový projekt Městská poezie Brno, Tereza Nagyová a její výpověď o Crohnově chorobě nejsemtabu.cz, blog sdružující autory píšící „do šuplíku“ knihomam.cz (Kristýna Sládečková), blog klimatologa Radima Tolasze tolasz.cz nebo příspěvky o životě po vážné autonehodě pacholek.com (Jiří Švihálek).

Další knižní tituly byly nominovány v kategoriích Poezie, Naučná literatura, Nakladatelský čin, Objev roku a Překladová kniha.

O nejlepší knihu roku 2019 hlasují také čtenáři. V kategorii Kosmas cena čtenářů můžou hlasovat do 2. dubna na webových stránkách Magnesia Litera nebo prostřednictvím pohlednic ve vybraných knihkupectvích, knihovnách, školách nebo kavárnách. Ceny Magnesia Litera uděluje spolek Litera od roku 2002.