Sh_t Happens, zjistí na Sundance Dcera z FAMU i okradená česká malířka

V Utahu začíná největší americká přehlídka nezávislých filmů. Aktuální ročník festivalu Sundance hostí dva animované krátkometrážní zástupce z Česka: Dceru režisérky Darie Kashcheevy a příběh Sh_t Happens, který natočil Dávid Štumpf a Michaela Mihalyi. Do dokumentární sekce festivalu se navíc dostaly tři snímků z českého projektu dok.incubator; mezi soutěžními dokumenty se objeví norský film o okradené české malířce.

Daria Kashcheeva je občankou Ruské federace, původně pochází z Tádžikistánu. Do Česka se odstěhovala spolu s manželem (jenž snímek Dcera stříhal), aby zde studovali film. Kashchceeva je studentkou pražské FAMU.

Loutkový příběh o vztahu otce a dcery, kteří k sobě přes veškeré vzájemné nepochopení nakonec naleznou cestu, už posbíral několik festivalových cen. Na podzim loňského roku za něj autorka navíc převzala studentského Oscara, její počin uspěl v konkurenci šestnácti set dalších titulů. Nominována je i na „velkého“ Oscara, zda ho získala, se dozví nedlouho po skončení Sundance, 9. února.

I druhý vybraný film je úspěchem FAMU. S tamní katedrou animované tvorby jsou spojeni oba jeho devětadvacetiletí autoři, i oni přišli do Prahy za studiem, tentokrát ze Slovenska. Jejich společný počin Sh_t Happens si premiéru odbyl už na festivalu v Benátkách. Vypráví o obtížném vztahovém trojúhelníku mezi vyčerpaným údržbářem, jeho frustrovanou ženou a ovdovělým jelenem, který svůj smutek utápí v alkoholu.

Dokumenty o české malířce i z českého inkubátoru

Českou stopu lze vysledovat také v soutěži mimoamerických dokumentů. Norský filmař Benjamin Ree zde představuje snímek Malířka a její zloděj. Onou malířkou je česká umělkyně Barbora Kysilková. Na jedné výstavě v Norsku, kde žije, byla ukradena i její plátna. Obrazy se nikdy nenašly, ale lupiče se podařilo chytit, a když se s nimi výtvarnice setkala u soudu, zeptala se jednoho z nich, zda by ho nemohla namalovat. Zrodilo se tak nezvyklé letité přátelství. 

V dokumentární soutěži se diváci potkají i s absolventy českého filmařského workshopu dok.incubator. Přísnými kritérii amerického festivalu letos prošli dokonce hned tři z nich.

Z dokumentu The Painter and the Thief (Malířka a její zloděj)
Zdroj: Sundance Film Festival

„Do výběru se dostal rumunský film Acasa, My Home (Acasa, můj domov) o romské rodině, kterou úřady nutí přesídlit z rezervace do města. Druhý film se jmenuje Once Upon a Time in Venezuela (Bylo nebylo ve Venezuele) a sleduje malou vesnici, která se za vlády Huga Cháveze totálně rozloží korupcí. A na jejím příkladu se ukazuje, jak se postupně rozkládá celý systém a společnost,“ přiblížila festivalové tituly Andrea Prenghyová, ředitelka dok.incubatoru.

„Třetí film The Eart Is Blue as an Orange (Země je modrá jako pomeranč) je poetickým a hodně silným příběhem o válce. Hrdinkou je matka samoživitelka z Donbasu,“ dodává.

  • V roce 2016 byl na festivalu uveden krátký film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, absolventa Katedry kamery FAMU, který získal cenu za režii (Directing Award).
  • V roce 2012 měl na festivalu premiéru v mezinárodní soutěžní sekci film Bohdana Slámy Čtyři slunce.
  • V roce 2007 cenu diváků získal irský film Once, v němž si roli české emigrantky zahrála hudebnice Markéta Irglová; spolu s Glenem Hansardem nazpívala i titulní píseň, která byla později oceněna Oscarem.

Festival Sundance se koná už od roku 1978 pod záštitou herce, režiséra a producenta Roberta Redforda. Svým významem je přirovnáván k trojici největších festivalů v Cannes, Benátkách a Berlíně. Přehlídka byla významná pro kariéry i tak slavných režisérů jako Quentin Tarantino, Steven Soderbergh nebo Jim Jarmusch.

Letos své novinky v Utahu v premiéře představí třeba Viggo Mortensen, Julie Taymorová nebo Alan Ball. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
včera v 20:26

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
včera v 19:00

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánovčera v 15:09

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
včera v 10:33

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánovčera v 08:01

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...