Po proměně. Cenu Franze Kafky převzal Pierre Michon

Francouzský spisovatel Pierre Michon obdržel Cenu Franze Kafky. Stal se tak devatenáctým laureátem tohoto mezinárodního literárního ocenění. „Cítím se šťastný a zároveň vyděšený, že přebírám tuto cenu,“ přiznal autor. Předání pro něj bylo příležitostí poprvé navštívit Prahu, kterou má, i díky četbě Kafky, zapsanou jako „místo záhad, strachu, zázraku a bídy“.

Video Události v kultuře
video

Pierre Michon přebírá Cenu Franze Kafky

Do země galského kohouta Kafkova cena poputuje teprve podruhé, v roce 2007 ji získal dnes již zesnulý básník a esejista Yves Bonnefoy. Díla čtyřiasedmdesátiletého Michona jsou podle nakladatelství Paseka žánrově obtížně zařaditelná a vyznačují se poetickou obrazností a náročným, pečlivě cizelovaným stylem.

Do češtiny byla zatím přeložena jen jedna jeho kniha – originálních variací na příběhy středověkých legend Opati, v originále vyšla v roce 2002. S Opaty a také se svou prvotinou Vies minuscules (Malé životy), kterou publikoval až v osmatřiceti letech, české čtenáře seznámí ve středu vpodvečer ve Společnosti Franze Kafky.

Ukázka z knihy Opati (zdroj: Paseka) 63.37 KB

V reakci na udělení ceny, kterou Michon společnosti zaslal, zmínil, že k dílům, která mu učarovala, patří Kafkova povídka Proměna. „Cena Franze Kafky proměňuje i mě samotného. Nemění mě v nestvůrný hmyz jako ubohého Řehoře. Rostou mi díky ní z rukou peří a křídla. Že bych se měnil na holuba ze Staroměstského náměstí? Nebo snad jakousi kavku? Kdepak, spíše se jedná o moudrého ptáka, pěnkavu či konopku, vážného vítěze v ornitologické soutěži,“ uvedl laureát.