„Gott prostě neumírá.“ Umělci vzpomínají na Karla Gotta

Karel Gott, jenž v úterý zemřel ve věku osmdesáti let, se za desetiletí své kariéry potkal s řadou osobností. Jeho kolegové z umělecké branže o něm mluví jako zpěvákovi s jedinečným hlasem a smyslem pro humor, který věděl, co chce, a byl velmi pracovitým profesionálem. Chtěl lidi spojovat, ne rozdělovat – zaznívá i v souvislosti s Gottovou kariérou v dobách normalizace.

„Měl by být pro nás pro všechny vzorem nejen v tom, jak je – nechci říkat byl –slušný, jak je velký člověk, gentleman, i v těžkých chvílích, kdy mu už nebylo dobře. Člověk s takovým talentem a takovou kariérou, a zároveň takovou pokorou,“ říká filmařka Olga Malířová Špátová, která s Karlem Gottem natáčela časosběrný dokument. Premiéru by měl mít v příštím roce. 

„Byl pro mě především kvalitním člověkem, který měl srdce na pravém místě, dovedl pomáhat lidem i v nelehkých situacích. Byl to můj obrovský kamarád, nejen profesně, ale i lidsky. Byl to člověk, který si uměl dělat legraci i sám ze sebe, a hlavně byl velmi pracovitý a profesionál každým coulem. Velmi si ho vážím a budu ho mít v srdci,“ věří Helena Vondráčková. S Gottem mimo jiné s úspěchem vystoupila ve slavné newyorské Carnegie Hall.

I Petr Janda, který s kapelou Olympic doprovází Gotta v písni Trezor, vyzdvihuje podobné zpěvákovy vlastnosti. „V pracovitosti, v dřině, kterou absolvoval každý koncert. Byl schopný naučit se písničky v němčině, angličtině, ruštině,“ zmínil, proč je podle něho Gott fenomén nejen tuzemské hudební scény. 

„Já s tím nesouhlasím, nepřijímám to, protože si myslím, že Gott prostě neumírá,“ reagovala na Gottův skon zpěvačka Naďa Urbánková, s níž Gott mimo jiné nazpíval duet Ještě jsem na světě rád. „Myslím, že neexistuje člověk, který by si ho nevážil, který by ho nemiloval,“ předpokládá Urbánková. „Kdykoliv jsme se potkali, věděla jsem, že je to spřízněná duše a laskavý člověk, který když bych potřebovala, tak by mi pomohl,“ říká.

Nezapomenutelný duet nazpívala s Gottem i Marcela Holanová. Jejich společnou písní je hit Čau lásko. „Určitě bude v nebi a přála bych mu, aby ho i tam milovali, jako to bylo na zemi,“ vzkázala zpěvačka.

Gott a Holanová: Čau lásko

Yvonne Přenosilová se s Karlem Gottem potkala mimo jiné v šedesátých letech na prknech divadla Apollo. Už tehdy prý oceňovala jeho kolegialitu. „Nikam se necpal, byl vždycky skromný, i když byl hvězda,“ shoduje se zpěvačka s ostatními kolegy, že Gott si i navzdory velké slávě udržel pokoru. 

Důležitý prý pro něho byl humor, který ho držel i v těžké době nemoci, stejně jako naděje, že opět předstoupí před publikum. „Obdivovala jsem, že na sobě stále pracoval, stále se připravoval na koncerty, i když ze zdravotních důvodů nakonec nevyšly. To ho, myslím, nejvíce rozesmutnilo, že už nemá tolik sil, aby koncert uskutečnil,“ poznamenává k závěru Gottova života Přenosilová. „Obdivuju, jak dokázal noblesně svou chorobu nést,“ souhlasí Marta Kubišová.

„Pro mě Karel nikdy nezemřel, je součástí nejen mě, ale celé české země. Jeho písně nám ho budou neustále připomínat,“ nepochybuje hudebník Felix Slováček. A Bára Basiková na svůj Facebook napsala: „Je mi moc líto, že Karel odešel… Byl součástí mého pěveckého života, součástí naší kultury, našeho národa, našich dějin, nás všech.“ 

„Došlo na Nietzscheho: Bůh je mrtev. Nebyl hrdina a věřil kdejaké konspiraci. Ale bavil lidi skoro 60 let, byl to hodný člověk, byla s ním legrace, byl pozorný a pomáhal druhým. Jeho povahu bych si přál mít. Hvězdný život Karla Gotta se naplnil. Soustrast rodině a klobouk dolů,“ sdělil na Twitteru Jan Hřebejk, který s Gottem natočil jednu z povídek v televizním cyklu Škoda lásky (přehrajte si v iVysílání).

„Co jsem naživu, mě Karel Gott doprovázel. Je to instituce a jevilo se, že takový člověk je nesmrtelný. Česká kultura ztrácí jedinečný hlas, který nás provázel od konce padesátých let. Byl to posel dobrých zpráv, obrovský profesionál,“ uvedl textař Michal Horáček. Zpěvák podle něj pomohl spoustě lidem a nechtěl, aby se o tom vědělo.

„Je nepochybné, že měl jedinečný hlas, ale dělal všechno pro to, aby ho vylepšoval a udržoval. Pořád a pořád trénoval a byl jistotou. Žil zpěvem, být s posluchači byla jeho existence,“ shrnuje Horáček. Gott si vybíral písně, které se mu dobře zpívaly a které vyjadřovaly pohodu, doplnil.

„Mistře, byl jste mým idolem, osobním i profesním,“ vzkázal v reakci na smutnou zprávu na svém twitterovém účtu Adam Mišík.

Na Karla Gotta zavzpomínal i jeho bývalý manažer Jan Adam – spolupracovali spolu více než třicet let. „Je to člověk, který mě – vedle mých rodičů – nejvíce ovlivnil. Mám ho navždy pod kůží, vždycky ho budu mít rád a děkuju osudu, že mi dopřál s tak výjimečným umělcem spolupracovat. Rozdal nám strašně moc, kus sebe, udělal mnoho pro reprezentaci Prahy a naší krásné země v zahraničí. Karel Gott byl výjimečnou osobností nejen naší, ale i světové populární hudby,“ domnívá se. 

„Zpěváků jsem nafotil hodně a Karel byl jediný, který v té době věděl přesně, co chce, jak se chce prezentovat,“ vzpomíná Otto Dlabola, jeden ze zpěvákových osobních fotografů. „Karel byl obrovský profík, vždy pečlivě připravený,“ souhlasí zpěvačka Eva Pilarová. Ve spojení s Karlem Gottem se jí prý vždycky vybaví jejich slavný duet Dotýkat se hvězd.

„Neměl rád, když byl v pozici člověka na výši, raději se s lidmi bavil na stejné úrovni. Zároveň si byl vědom přirozené autority, kterou zkrátka měl. Největší osobnosti bývají skromní a zároveň houževnatí a disciplinovaní lidé,“ přidal svou vzpomínku skladatel Ondřej Brzobohatý.

„Měl obrovský přesah a vliv na lidi. Byl velký gentleman, nikoho nepřehlížel,“ přiblížil Gottovu osobnost herec Pavel Trávníček, princ z oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku. Závěrečný happy end doprovází Gottova píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? „V našich srdcích bude Karel dál, dokud budeme živi,“ je si jist Trávníček.

„Opustil nás úžasný člověk. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ napsal na Instagramu německý rapper Bushido, který s Gottem nazpíval česko-německou verzi písně Forever Young. Podobně se slavným songem naložil Gott i v mezigeneračním duetu s Leošem Marešem. „Světlo jeho hvězdy dosahuje až k nám, přestože už dávno nesvítí,“ připomněl moderátor a občasný rapper na Twitteru slova, která prý od Gotta slyšel o Franku Sinatrovi, ale stejně tak dobře se dají vztáhnout na zesnulého umělce.

Zpříjemnil lidem život, i když ho to něco stálo

„Je svým způsobem nesmrtelný, protože ho máme všichni v srdcích,“ věří i Lucie Bílá. „Máme hodně společného. Milujeme svoje fanoušky a i nesu jeho filozofii, že chci lidi spojovat, nechci je rozdělovat,“ uvedla. Podobně Karla Gotta vnímá i ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ministr vyzdvihl právě Gottovu schopnost spojovat lidi. Právě to bylo podle Zaorálka zpěvákovým poselstvím. „I v období socialismu byl ztělesněním jakéhosi smíru za politikou. A tak trochu zrcadlem, jak jsme tady žili, kdy jsme se často snažili ani na politiku nemyslet. On byl v tomto jako my. Chtěl zpívat, to všichni víme. Takže nám dával i trochu návod, jak žít ve společnosti, ve které to nebylo lehké.  Budou kolem něj různé debaty, ale snad bychom se mohli shodnout na tom, že Karel Gott nás učil žít spolu,“ doufá ministr kultury. 

Ke Gottově rozporuplně vnímané normalizační kapitole se ve vzpomínkách vrátil i hudebník Michal Kocáb. „Dělám si průměr,“ vysvětlil, „kolika lidem přinesl štěstí a radost, kolika lidem zpříjemnil v těch temných dobách normalizace život, i když ho to něco stálo, na úkor vlastní cti. Co všechno udělal pro republiku, i třeba navenek, v porovnání s poklesky, s drobnými daněmi, které musel režimu přinést – a vychází mi, že průměr jeho života je vysoce kladný.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
15:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...