Na divadle toho Jidáš hodně (vy)zradí

Jidáš Iškariotský byl zrádce. Tím charakteristika učedníka, jenž za třicet stříbrných zaprodal svého učitele, víceméně končí. Současnou nizozemskou dramatičku Lot Vekemansovou ale zajímala vnitřní motivace, která Jidáše k činu vedla, a jeho vlastní sebehodnocení. O nejslavnějším zrádci tak napsala monodrama Jidáš. V české premiéře ho na začátku září uvedla studentská umělecká skupina OLDStars.

Video Události v kultuře
video

V Praze mělo premiéru monodrama o Jidášovi

Autorka hry se inspirovala Jidášovým evangeliem, textem složeným z rozhovorů Ježíše s Jidášem a ostatními učedníky. Z původního apoštola, který měl šířit Kristovo učení, se stal po zrádném polibku muž, jímž všichni po celá staletí opovrhují. Jeho čin je přitom pro křesťanství významným – bez něj by nedošlo k událostem, které jsou základem tohoto náboženství. 

„Myslím, že příběh Jidáše je ukázkou černobílosti. Je chápaný jako zrádce a nic víc, ani v Bibli o něm není moc napsaného,“ domnívá se herecký představitel Jidáše Petr Jeřábek. Sám pochází z křesťanské rodiny a přiznává, že hra ho při prvním čtení pobouřila. Nakonec ale na textu ocenil symboličnost a mnohovrstevnatost. 

Hra nechce Jidáše obhájit, ale ukázat ho jako obyčejného člověka. „Nejvíce mě lákalo, že mu můžeme přiřadit vlastnosti, které by u něj nikdo třeba ani nečekal, jako stud a strach,“ prozradil režisér Matyáš Řezníček.

Jidáše přibližují divadelníci divákům v komorním prostoru bytového divadla v Praze-Vršovicích. „Tak blízký kontakt má řadu výhod, je fajn, když něco znamená i pohnutí oka nebo prstu,“ zve na představení Petr Jeřábek.