Syn emigranta hledá v Praze kořeny. Češi a Švýcaři natáčejí komedii Ztraceni v ráji

V Praze se natáčí asi vůbec první česko-švýcarský film. Pod názvem Ztraceni v ráji se rodí komedie postavená na střetu dvou světů a dvou generací. Zároveň jde o celovečerní, částečně autobiografický debut původem švýcarské režisérky a absolventky pražské FAMU Fiony Zieglerové. V hlavních rolích se objeví Hana Vagnerová a švýcarský herec Dominique Jann.

Video Události
video

Události ČT: Natáčí se česko-švýcarská filmová komedie

Protagonisty snímku jsou Anna, která pochází z Česka, a Evžen, který se narodil ve Švýcarsku. Po třicítce se ale přestěhoval do Prahy, odkud jeho otec v roce 1968 emigroval.

„Hlavní hrdina hledá kořeny, hledá domov,“ poznamenala Fiona Zieglerová. Podle ní se ve Švýcarsku necítí tolik doma, ovšem v Česku je taky cizí. „Emigrace a rodinné osudy mě zajímaly,“ dodala.

Právě do Švýcarska odcházeli Čechoslováci bezprostředně po okupaci v srpnu 1968 nejčastěji. Zpočátku jich přicházelo až tři sta denně. Do sametové revoluce dostalo ve Švýcarsku azyl na patnáct tisíc z nich.

Režisérka se setkávala s potomky těchto emigrantů ve škole. Teď už ale sedm let žije v Praze. Vystudovala tady totiž FAMU. Při psaní scénáře tak mohla vycházet i z vlastních zkušeností se životem mezi dvěma kulturami.

„Je vidět, že to je projekt, na kterém jí záleží a že je to pro ni důležité. Je fantastické s někým takovým pracovat,“ poznamenala herečka Hana Vagnerová.

Svou zkušenost s tématem má i představitel Evžena. „Můj učitel kytary je československý emigrant z roku 1968. Hra na kytaru mi moc nešla, tak jsem si s ním pořád povídal o historii,“ přiblížil herec Dominique Jann.

Čeština umí být těžká, zjistil představitel hlavní role

Výsledný film zřejmě nebude typická česká komedie, upozorňuje Zieglerová. „Já nejsem Češka, ale určitě jsem se naučila se usmát, když nevím, co mám dělat. Máte specifický smysl pro humor a sebeironii a možná toho si vážím nejvíc,“ dodala.

Jann se zase potýká s češtinou, které se před kamerou nevyhnul. „Je to docela dřina,“ podotkl. Vypíchnul třeba výraz „přesně“.

Produkce nezůstane jenom v Praze, filmaři se potom přesunou i do Švýcarska. Natáčet budou v Bernu a jeho okolí. Do kin by měl film jít příští rok na podzim.