Nejen v Egyptě a Peru. Slavnou pyramidu postavili před 30 lety i v Louvru 29. 3. 2019 | Zdroj: louvre
Podle legendy je pyramida vytvořena z ďábelského počtu 666 tabulek a podle bestselleru Šifra mistra Leonarda je pod ní skryt hrob Máří Magdaleny. Nic z toho není pravda, přesto pyramida ze skla a oceli v centru Paříže přitahuje ročně miliony návštěvníků. Prochází přes ní do muzea Louvre, mimo jiné za slavným obrazem tajemné Mony Lisy. Muzeum bylo v Louvru otevřeno za Velké francouzské revoluce, u příležitosti jejího dvoustého výročí – 29. března 1989 – přibyla odvážná pyramida podle návrhu architekta Ieoha Minga Peie.
Pyramida v Louvru je prosklená pyramida na hlavním nádvoří Paláce Louvre, která slouží jako hlavní vchod do muzea Louvre v Paříži.
Autorem stavby dokončené roku 1989 je architekt Ieoh Ming Pei z New Yorku, který ji vytvořil na objednávku francouzského prezidenta Mitterranda u příležitosti 200. výročí Velké francouzské revoluce.
Stavba pyramidy budila od začátku značné emoce pro svůj futuristický vzhled kontrastující s architekturou Paláce Louvre. Na snímku rok 1987.
Pyramida má čtvercovou základnu s délkou hrany 35 metrů a výšku 20,6 metru. Skládá se ze 603 kosočtvercových a 70 trojúhelníkových dílů. Zastřešuje centrální prostor pokladen a informačních přepážek Muzea Louvre. Na snímku policejní hlídka před pyramidou v únoru 2017.
Pyramida, jakož i rozlehlá podzemní vstupní hala pod ní vznikly z důvodu, že původní hlavní vchod do muzea v bočním křídle již kapacitně nedostačoval množství každodenních návštěvníků.
Pyramida v Louvru za úsvitu. Rozměry pyramidy nepřesahují historickou budovu, takže při pohledu z ulice nijak nedochází k narušení celistvosti architektury.
Pod pyramidou jsou v podzemí vstupy do křídel paláce se samotnými výstavními prostory a průchod do dalších podzemních částí, kde jsou obchody, stanice metra a podzemní parkoviště. Tento koncept využilo později i několik jiných muzeí, např. Muzeum vědy a průmyslu v Chicagu.
Projekce na stěnu pyramidy v Louvru před slavnostním otevřením pobočky muzea Louvre Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech v listopadu 2017
Slavná stavba se objevila i ve slavném filmu oskarového režiséra Rona Howarda Da Vinciho kód s Tomem Hanksem v hlavní roli. Spisovatel Dan Brown také mystifikoval veřejnost, když ve svém díle Šifra mistra Leonarda uvedl nepravdivou informaci o tom, že se stavba skládá z 666 skleněných tabulek.
Mnozí si dnes palác Louvre a Napoleonovo nádvoří neumí bez skleněné 20,6 metru vysoké pyramidy představit.
Západ slunce za pyramidou na Napoleonově náměstí
Interiér a točité schodiště pyramidy v Louvru