Velký knižní čtvrtek - podzim 2018

Prezident, aristokratka, vrazi a mrtvá labuť. Velký knižní čtvrtek má široký záběr

Čeští nakladatelé opět připravili výběr titulů, které si podle jejich soudu zaslouží větší pozornost čtenářů. Velký knižní čtvrtek předkládá 18. října patnáct novinek od tuzemských i zahraničních autorů. Od sázky na osvědčené autory bestsellerů a oblíbené thrillery přes historii až třeba po dvě knihy pro fanoušky letectví.

 

Humor slibuje už čtvrté pokračování série o „poslední aristokratce“. Tentokrát Evžen Boček vypráví o Aristokratce a vlně zločinnosti na zámku Kostka. Zábavné, ale také drsné mají být „nekorektní“ povídky Ondřeje Hübla. Vychází ve sbírce Hod mrtvou labutí.

Ukázka z knihy Hod mrtvou labutí (zdroj: Duhé město) 42.25 KB

Kdo raději napětí, může vstoupit do Klubu vrahů s hlavním hrdinou thrilleru Pavla Renčína. Světovou literaturu v tomto žánru zastupují tři napínavé příběhy s ženskými hrdinkami. Britská spisovatelka Sarah Pinboroughová odhaluje Tiché lži. Islandská autorka Hildur Knútsdóttirová připravila pro dospívající dívku Krvavou zimu v mrazivých kulisách. A Američanka Abby Geniová zavede čtenáře za Strážci světla na ostrovy mrtvých. 

Ukázka z knihy Krvavá zima (zdroj: Práh) 59.88 KB

Hned několik titulů se věnuje historii 20. století. K prvnímu československému prezidentovi se vrací spisovatel a scenárista Pavel Kosatík v knize Jiný TGM. Do kin zároveň 18. října vstupuje snímek Hovory s TGM. Stejnojmenná kniha rozhovorů mezi Masarykem a spisovatelem Karlem Čapkem vyšla ve třicátých letech. Do filmové podoby ji převedl Kosatík spolu s režisérem Jakubem Červenkou. Masaryka ztvárnil Martin Huba, Čapka Jan Budař.

Video Události v kultuře
video

Pavel Kosatík o TGM

K dramatickému roku 1938 se vrátil Milan Jenčík v knize Zdivočelé Sudety. Současnost rozebírá novinka válečného reportéra České televize Jakuba Szántó. V knize Za oponou války přibližuje své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů.

Dvě knihy pak přibližují inspirativní osobnosti. Se zakladatelkou hospicového hnutí u nás Marií Svatošovou sepsal Aleš Palán knižní rozhovor pod názvem Neboj se vrátit domů. V českém překladu také vycházejí paměti Stávám se sám sebou od psychiatra a romanopisce Irvina D. Yaloma.

Ukázka z knihy Neboj se vrátit domů (zdroj: Kalich)

Velký knižní čtvrtek také představuje novinku Eleny Ferranteové, autorky bestselleru Geniální přítelkyně. Vychází pod názvem Tíživá láska. Dva tituly potěší příznivce letectví. Komiks Vzduch je naše moře se zaměřuje na historii českého a československého letectví. Román španělského autora Antonia Iturbea K otevřenému nebi pak vzdává hold francouzským pilotům, včetně Antoina de Saint-Exupéryho.

Na dětské čtenáře Velký knižní čtvrtek myslí obrazovou encyklopedií Křížem krážem lidským tělem. Kniha, v níž vědomosti předává Profesor Astrokocour, je pokračováním naučné série, kterou loni započaly Hranice vesmíru.

Ukázka z encyklopedie Křížem krážem lidským tělem (zdroj: Labyrint) 517.35 KB