Doly místo divadla. V Plzni vystavují útěky z nesvobody scénografa Bedřicha Bartáka

2 minuty
Scénografa a výtvarníka Bedřicha Bartáka připomíná výstava
Zdroj: ČT24

Scénograf a kostýmní výtvarník Bedřich Barták byl v padesátých letech odsouzen za velezradu, deset let pracoval v jáchymovských uranových dolech. Umělecky je spojen především s plzeňským Divadlem J. K. Tyla, které také u příležitosti Bartákových nedožitých 93. narozenin připomíná jeho tvorbu. Na výstavě s názvem Útěky z nesvobody.

Bedřich Barták se narodil roku 1924 v Plzni, studoval v Praze a už během studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové se v plzeňském divadle podílel jako scénograf na osmi inscenacích. V roce 1950 byl ale před složením poslední závěrečné zkoušky obviněn z velezrady.

„Nechal u sebe v Plzni přespat dva své kolegy z Prahy, kteří si naplánovali útěk na Západ. Jejich záměr ale státní bezpečnost odhalila a oni vypovídali i o svém posledním noclehu,“ vysvětlil Bartákův zeť Tomáš Chytka.   

Dvanáctiletý trest si odpykával v jáchymovských uranových dolech, propuštěn byl po deseti letech při prezidentské amnestii. „Když mluvil táta o kriminálu, tak nijak trpce nebo zahořkle. Vždycky s určitou nadsázkou a nadhledem,“ vzpomíná umělcova dcera Anna Chytková.

Z výstavy Bedřich Barták: Útěky z nesvobody (Divadlo J. K. Tyla)
Zdroj: ČT24

Návrat do divadla

Po propuštění se Bedřich Barták živil jako aranžér, písmomalíř a reklamní výtvarník. Postupně začal spolupracovat s divadly a po částečné rehabilitaci se v polovině sedmdesátých let vrátil na plzeňskou scénu. Jako scénograf a kostýmní výtvarník tu do roku 1991 spoluvytvořil více než 175 inscenací. Vedle divadla se věnoval také restaurování obrazů a nástěnných fresek v mnoha českých i slovenských kostelech.

Výstava děl Bedřicha Bartáka potrvá na malé scéně Divadla J. K. Tyla až do konce ledna příštího roku. Útěky z nesvobody tematicky navazují na výstavní projekt Západočeské galerie Tenkrát v Evropě, který připomíná také do ledna tvorbu českých umělců v totalitních režimech – s důrazem na uprchlíky, které totality vyhnaly z jejich domovů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
před 15 hhodinami

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
před 16 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
včera v 07:30

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
7. 4. 2025

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
7. 4. 2025

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025
Načítání...