Ghettofest v Bronxu chce i inspirovat. Třeba Bittovou v káznici

Na tanec, koncerty a workshopy lákala o víkendu brněnská čtvrť Cejl, přezdívaná také brněnský Bronx. Do městské části, kam by se někteří lidé běžně nevydali, se je snažil přivést pouliční festival Ghettofest. Vrcholem pátého ročníku byl koncert Ivy Bittové v objektu bývalé káznice.

Video Události v kultuře
video

Reportáž ze sobotního Ghettofestu

V prostoru s mrazivou minulostí, v němž bylo během druhé světové války vězení gestapa a poté za komunismu popraviště, vystoupila houslistka a zpěvačka Iva Bittová s recitálem Devleha. „Devleha znamená v podstatě v překladu z romštiny sbohem. Vybrala jsem několik romských písní v souvislosti s prostředím a tematikou Ghettofestu,“ vysvětlila. 

„Je tu hodně temné a tupé bolesti, ale na druhou stranu: veškeré negativní hodnoty můžeme naší vůlí, prací a přesvědčením změnit na pozitivní,“ domnívá se Bittová.

Video Události v kultuře
video

Iva Bittová koncertovala v v brněnské káznici

 

Podobné poselství nese i Ghettofest, který nechce být jen festivalem pro zábavu, ale také inspirací. Jedním z účinkujících byl například dvanáctiletý Radek Bagár, talentovaný pianista, který si zahrál už třeba i s Brněnskou filharmonií. „Cílem je otevřít lokalitu a dlouhodobě pak upoutat pozornost na témata s ní spojená,“ říká umělecký ředitel Ghettofestu Pavel Strašák.