„Středověká detektivka“ Jméno růže na divadle

Brno - Jeviště Městského divadla Brno se díky nové inscenaci Jméno růže změní v tajemný středověký klášter. V historických kulisách se odehraje příběh dvou mnichů, kteří se během jednoho týdne pokoušejí rozkrýt záhadné vraždy a při tom přicházejí na kloub velkému tajemství. Představení je dramatizací stejnojmenné a celosvětově oblíbené knihy italského spisovatele Umberta Eca.

Jméno růže znají i filmoví diváci díky snímku, jehož hlavní hvězdou byl Sean Connery v roli františkánského mnicha Viléma z Baskervillu. Divadelní verze vznikla pro festival ve Wunsiedelu v Německu. Z německé adaptace Clause Frankla vychází i Městské divadlo v Brně. Režisér Petr Kracik slibuje vášnivý příběh o ztrátě víry v řád se strhujícími hereckými výkony.

Divadelníci označují představení jako mystický thriller. „Román sice připomíná středověkou detektivku, ve které se to hemží mrtvými mnichy, sexuálními akty různého druhu a záhadnými mystérii, což je pro čtenáře nepochybně atraktivním lákadlem, má však také poměrně složitou strukturu a rozhodně nezapře, že jeho autorem je jeden z největších evropských znalců středověku,“ upozornil dramaturg a autor inscenační úpravy Ladislav Stýblo.

Video Jméno růže na divadelních prknech
video

Jméno růže na divadelních prknech

Méně postav, méně dialogů, stejně záhad

Je pochopitelné, že Franklova adpatace nemohla na jeviště převést zdaleka celé bohatství Ecova románu. „Opouští vše, co není nezbytné pro pochopení zápletky, vykreslení postav a tématu nebo vytvoření atmosféry. Poněkud byl také redukován počet jednajících postav na nezbytné minimum,“ vysvětlil Stýblo.

Důraz se přenáší na vizuálně vděčné momenty. Naopak obsáhlých citátů ze středověkých děl a duchaplných dialogů je v divadelním představení méně než v knize. Publikum zůstane například ochuzeno o většinu dialogů mezi Vilémem a Adsonem. Kdo o ně nechce přijít, musí sáhnout po knize, která už vyšla ve 42 jazycích, samozřejmě včetně češtiny.

Vzhledem k prostředí, v němž se děj odehrává, je inscenace doménou mužské části souboru. V rolích Viléma s Adsonem účinkují Viktor Skála a Vojtěch Blahuta. Inkvizitora Bernarda Guie hraje Martin Havelka, jako opat Abbo se představí Zdeněk Junák. V jediné ženské roli Dívky alternují Andrea Březinová a Hana Kováříková. Autorem scény je Jaroslav Milfajt, kostýmní návrhy připravila Andrea Kučerová, hudbu složil Dalibor Štrunc. Premiéra je 19. února na Hudební scéně Městského divadla.

Zdeněk Junák v představení Jméno růže
Zdeněk Junák v představení Jméno růže
Více fotek
  • Zdeněk Junák v představení Jméno růže autor: Jef a Tino Kratochvilové , zdroj: Městské divadlo Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2336/233571.jpg
  • Jméno růže autor: Jef a Tino Kratochvilové , zdroj: Městské divadlo Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2336/233569.jpg
  • Jméno růže autor: Jef a Tino Kratochvilové , zdroj: Městské divadlo Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2336/233568.jpg