Odvolací soud zrušil tresty za manipulaci tendrů na náchodskou nemocnici. Případ se projedná znovu

Odvolací senát zrušil verdikt krajského soudu, který potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka za manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod pětiletým trestem vězení. Zrušil i osvobozující rozsudek nad někdejším poradcem hejtmana Lubomírem Červinským. Případ vrátil k novému projednání. Oba muži vinu odmítají, na krajském úřadě již nepracují.

„Soud prvního stupně provedl rozsáhlé dokazování. Nedodal ale přesvědčivé odpovědi na všechny otázky,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Viktor Mach. Soud má podle něj například lépe vyhodnotit, jaké kompetence měli oba obžalovaní a jaké byly vztahy mezi všemi aktéry případu.

Státní zástupce Kmoníčka a Červinského obžaloval z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až dvanáct let vězení i propadnutí majetku.

Údajné machinace se týkají tehdejšího druhého a třetího tendru na přestavbu krajské Oblastní nemocnice Náchod, které kraj neúspěšně organizoval v letech 2015 a 2016. Ani jeden z tendrů, první měl hodnotu 1,19 miliardy korun bez DPH a druhý 1,3 miliardy korun bez DPH, kraj nedotáhl do konce.

Podle obžaloby oba činili kroky, aby zakázku získal Metrostav. Kmoníček byl podle spisu v e-mailovém kontaktu se dvěma manažery Metrostavu, jimž poskytoval před vypsáním tendru zadávací dokumentaci a umožňoval jim vznášet k ní připomínky. Červinský podle obžaloby vše řídil a kvalifikační požadavky na uchazeče koncipoval tak, aby Metrostav měl výhodu v soutěži.

Kdyby Metrostav zakázky získal, tak v prvním případě by jím vedené sdružení se společností VCES získalo podle obžaloby neoprávněný zisk 27 milionů korun. U druhého tendru by Metrostav získal třináct milionů korun.

Kraj žádá 898 tisíc korun

Součástí vyšetřování byl i zásah detektivů 22. a 23. září 2016 na hejtmanství a dalších místech, například i doma u tehdejšího hejtmana Lubomíra France (ČSSD). Zásah přišel den před otevřením obálek s nabídkami pro třetí tendr a dva týdny před krajskými volbami.

Kraj po zásahu otevírání obálek pro třetí tendr opakovaně posunul a nové vedení kraje 15. prosince 2016 výběrové řízení zrušilo. Předchozí druhý tendr kraj zrušil v únoru 2016 kvůli nekvalitní projektové dokumentaci. Stavební firmu se podařilo kraji vybrat až ve čtvrté soutěži. Stalo se jí konsorcium firem Geosan Group a BAK stavební společnost. Stavba dvou nových pavilonů nemocnice za 1,344 miliardy korun bez DPH začala v dubnu 2018.

Kraj v kauze vystupuje jako poškozený a žádá náhradu škody ve výši 898 tisíc korun za náklady, které měl se zrušenými tendry.