Soud potrestal traviče dravců a divokých zvířat, který do návnad vstřikoval zakázaný karbofuran

Třiasedmdesátiletý muž z Milovic na Břeclavsku trávil dravé ptáky a další živočichy nervovým jedem karbofuranem, soud v Břeclavi mu za to uložil podmíněný trest. Je to podruhé, co byl v Česku někdo odsouzen za trávení volně žijících zvířat. V tiskové zprávě to ve středu uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO).

Muž podle ornitologů dlouhodobě pokládal u svého domu v Milovicích slepičí vejce a mrtvé holuby napuštěné karbofuranem. Návnady umisťoval na travnatou veřejnou plochu vedle lesní cesty, kterou místní obyvatelé využívají k procházkám a venčení psů.

„Jeho první nalezenou obětí byl v dubnu 2021 luňák červený vybavený vysílačkou, takzvaným GPS-GSM loggerem, který signalizoval, že se luňák už nějaký čas nepohnul z místa,“ uvedla psovodka ČSO Klára Hlubocká, která je specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí. Doplnila, že nedaleko následně našli pozůstatky dalšího luňáka, dvě mrtvé lišky a zbytky z holuba jako návnadu. Případ si tehdy převzala policie.

Policie našla u holubáře karbofuran i injekce

V dalších měsících začala v lokalitě přibývat další otrávená zvířata a policisté podle ornitologů zužovali okruh možných podezřelých, kteří by měli důvod dravce trávit. Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim jevil starší myslivec a chovatel holubů a drůbeže.

„Na konci května 2022 jsme na žádost kriminalistů asistovali při domovní prohlídce u podezřelého. Našli jsme nádobu s karbofuranem, injekční stříkačky a plato od vajec, do kterých muž vpichoval jed,“ popsala Hlubocká. Doplnila, že během výslechu se muž doznal, prý chtěl takto hubit škůdce jeho chovu holubů a drůbeže.

Policie ho obvinila ze tří trestných činů, a to z přechovávání omamné a psychotropní látky, týrání zvířat a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za to mu hrozilo až šest let ve vězení. Soud v Břeclavi ve věci rozhodl v polovině října, muži pravomocně uložil tři roky vězení podmíněně odložených na tři roky.

Jde o druhého odsouzeného traviče dravců v Česku, uvedla ČSO. Prvním byl podle ní rybníkář z Klatovska, kterému v roce 2021 soud vyměřil trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku. Muž se tehdy nepřiznal.

Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka ČSO, ornitologové zdokumentovali a předali policii 115 případů, kdy oběťmi se stalo 526 zvířat. Traviči většinou používají právě jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost. Dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Kvůli podezření z týrání odebrala policie 150 retrívrů chovatelům na Brněnsku

Policisté společně s pracovníky jihomoravské krajské veterinární správy odebrali chovatelům v Odrovicích na Brněnsku téměř 150 retrívrů, které zde mají dlouhodobě v nevyhovujících podmínkách. Psi byli umístěni do náhradní péče kvůli podezření z týrání zvířat.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

Brněnští archeologové našli bronzové brnění z dob Trojské války

Muzeum města Brna zveřejnilo unikátní archeologický nález z mladší doby bronzové, tedy z časů bájné Trojské války. Torzo bronzové zbroje tvořilo součást pokladu objeveného na utajeném místě na jižní Moravě díky spolupráci archeologů a veřejnosti. Odborníci už dokončili analýzu cenného zlomku a muzeum připravuje jeho veřejnou prezentaci.
21. 7. 2025

Dostavba D52 se po letech pohnula vpřed, dálnice má být hotová za sedm let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostalo od ministerstva životního prostředí kladné stanovisko EIA na dostavbu třiadvaceti kilometrů dálnice D52. Úsek mezi Pohořelicemi na Brněnsku a státní hranicí s Rakouskem by podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) silničáři mohli začít stavět na konci příštího roku. Kompletně by dálnice měla být hotová za sedm let.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
20. 7. 2025Aktualizováno20. 7. 2025

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
19. 7. 2025Aktualizováno19. 7. 2025

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

První dětský hospic v Česku pomáhá pacientům už rok

Odpočinek a úlevu poskytuje rodinám s vážně nemocnými dětmi lůžkový hospic Dům pro Julii v Brně, první svého druhu v Česku. Jeho odlehčovacích pobytů, které trvají od jednoho do tří týdnů, využila také Petra Harásková se svojí osmnáctiletou dcerou Barborou, která nemluví, nechodí a sama nejí. „Tady nevytváří problémy, řeší je a vy odcházíte s pocitem, že bude vše v pořádku,“ chválí Harásková. Jak však poukazuje ředitelka hospicu Radka Vernerová, dětská paliativní péče není legislativně ukotvená a hospic stále řeší stabilní financování.
18. 7. 2025
Načítání...