Soud poprvé v Česku potrestal traviče divoké zvěře. Za smrt orlů a krkavců uložil podmínku

Podmíněný trest uložil ve čtvrtek strakonický soud za otravu dvou orlů mořských a dvou krkavců v roce 2019. Podle České společnosti ornitologické (ČSO), která o tom novináře informovala, je to první trest za travičství divoké zvěře v zemi. Odsouzený muž dostal trest 2,5 roku vězení s odkladem na 3,5 roku. Rozsudek není pravomocný. 

Otrávený orel mořský
Zdroj: Ochrana fauny ČR

Podle soudu muž otrávil dva orly a dva krkavce velké u Mečichova na Strakonicku v březnu roku 2019. O dva měsíce později našli policisté u něj doma přípravky s jedy karbofuranem a endrinem. Laboratorní analýzy prokázaly, že právě ty ptáky usmrtily.

Česká společnost ornitologická uvedla, že už jen držení karbofuranu je trestné a v Evropské unii je jeho držení zakázané od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Karbofuran se dřív užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek jedu dokáže usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.

Většina vyšetřování pachatele neodhalila

„Ptačí kriminalitou se zabývám přes dvacet let a teď jsem se konečně dočkal prvního odsouzeného traviče. Je to nesmírně důležitý signál pro ty, kdo neberou ochranu přírody vážně, že společnost má zájem ji chránit a má zájem si ochranu vynutit v případě potřeby i formou soudního rozhodnutí. Netěší nás, že má někdo problémy se soudy, ale příroda a životy ptáků jsou hodnotou, která za to stojí,“ řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Otravu čtyř orlů mořských nedávno odložila policie na Klatovsku. Dravce rovněž někdo otrávil karbofuranem. Orel mořský patří mezi zvláště chráněné druhy v nejvyšší kategorii kriticky ohrožený. S rozpětím křídel až 2,4 metru je největším dravcem v Česku a nemá v přírodě přirozeného predátora.

Podle Vermouzka zaznamenala Česká společnost ornitologická za loňský rok 51 nelegálně zabitých, většinou otrávených, ptáků. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, kterou společnost kvůli lepšímu hledání otrávených návnad zřídila, organizace zdokumentovala a předala policii 95 případů. Jejich oběťmi se stalo více než 250 ptáků.

Traviči často kladou návnady s karbofuranem, kterými se chtějí zbavit lišek nebo kun, ale otráví se jimi i vzácní dravci nebo třeba psi a kočky. Každoročně je obětí travičů v Česku mnoho divokých zvířat. Prudce jedovatá látka je ale nebezpečná i pro člověka.