Zranění při tornádu nepodlehla. Zda bude chodit, se ale čtrnáctiletá Silvie dozví možná až za rok

3 minuty
Události: Silvie přežila zranění při tornádu, zda bude chodit, je ale nejasné
Zdroj: ČT24

Rodina čtrnáctileté Silvie z Moravské Nové Vsi přišla o střechu nad hlavou i o obchod s potravinami, který provozovala. Sama Silvie kvůli zranění bojovala o život. Tento boj sice vyhrála, doteď ale není jisté, jestli bude chodit. Její příběh sleduje Česká televize v připravovaném dokumentu.

„Začaly padat stromy a to už jsem si říkala, že to není dobré. Pak praskla okna. Byl tam úsek, kdy mi prasklo v hlavě a od té doby mám černo,“ popsala Silvie vzpomínky na večerní jízdu autobusem, který po cestě zasáhlo tornádo.

„Já jsem právě mluvila se Silvinkou přesně dvě minuty před tím, než se všechno stalo. Říkala jsem jí: ‚Začínám tě ztrácet. Dojeď domů v pořádku, dej na sebe pozor a dej mi vědět, že jsi dojela.‘ A už mi vědět nedala,“ přiblížila její sestra Viktorie.

Když tornádo udeřilo, cestovala Silvie autobusem
Zdroj: ČT24

Silvie skončila po nehodě pod autobusem. Ten jí poranil obě nohy. „Věděla jsem, že mám určitě zlomenou nohu a že mi chybí kus nohy, ale jinak jsem si nemyslela, že bych mohla dva dny bojovat o život,“ svěřila se. 

Nejtěžší chvíle strávila ve Vídni, kam ji transportoval vrtulník. Po třech týdnech v brněnské fakultní nemocnici začal boj nový, tentokrát o nohy. Především o tu levou, ve které měla přerušené nervy. Poslední velmi složitou operaci podstoupila před dvěma týdny.

Zda byl zákrok úspěšný, se Silvie dozví až za několik měsíců

Z pravé nohy jí odebrali části nervu, který pak voperovali do té levé. „Dávali mi ho tam, kde ho vlastně nemám. Oni tomu nervu naznačili jenom cestu, kudy má vést, a jestli se propojí, nikdo neví,“ vylíčila Silvie.

„Operace byla specifická v tom, že se rekonstruovala velká část nervu. Bez této operace by byla nulová šance na zlepšení funkce celé nohy,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. 

„Jsem vděčná jak lékařům z vídeňské nemocnice, tak lékařům z brněnské nemocnice, protože se k nám chovali krásně. Zapracovali na ní tak, že věřím, že bude chodit,“ svěřila se matka Silvie. Jestli se nervy v noze skutečně podaří propojit, bude podle lékařů jisté ale až za několik měsíců, možná rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
před 16 hhodinami

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
před 20 hhodinami

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
před 22 hhodinami

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
13. 7. 2025

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
12. 7. 2025

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
10. 7. 2025

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
10. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025
Načítání...