Biden schválil projekt těžby ropy na Aljašce, ekologové to kritizují

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena schválila rozsáhlý, ale kontroverzní projekt těžby ropy na Aljašce. Plán těžby si vysloužil kritiku ze strany ekologických organizací i některých komunit původních obyvatel Aljašky. Biden, zvolený za Demokratickou stranu, se podle ekologů chová v rozporu se svými sliby.

Projekt Willow společnosti ConocoPhillips bude jedním z největších svého druhu ve Spojených státech a bude zahrnovat těžbu ropy a zemního plynu na třech místech v Národní ropné rezervaci v oblasti North Slope na Aljašce po několik desetiletí. Celkem by mělo jít až o 199 vrtů. Dvě další místa, kde se mělo také těžit, schválena nebyla.

Společnost ConocoPhillips ve svém sdělení uvedla, že považuje variantu tří lokalit za funkční a „správné rozhodnutí pro Aljašku i pro národ“. Nynější rozhodnutí nicméně nejspíš nebude tím posledním v řadě, protože se očekávají soudní spory s ekologickými aktivisty, kterým vadí dopad těžby na přírodu.

Projekt by mohl vyprodukovat až 180 tisíc barelů ropy denně a vytvořit dva a půl tisíce pracovních míst během výstavby a následně tři sta dlouhodobých pracovních míst. Generovat by měl miliardy dolarů v licenčních i daňových příjmech pro federální, státní i místní úřady, uvedla společnost ConocoPhillips.

Na Aljašce má projekt širokou politickou podporu. Prosazovala ho například republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská, která rozhodnutí označila za „velmi dobrou zprávu pro tuto zemi“.